• info@jahan3d.com
  • 021-55178292
  • wapp: 0902-5942454

کاربرد پرینتر سه بعدی در صنعت طلا و جواهر

پرینترهای سه بعدی نوعی فناوری نمونه سازی سریع(Rapid Prototyping)  هستند که به عنوان ابزاری برای تولید مدل های ارزان قیمت در مراحل اولیه طراحی مورد استفاده قرار می گیرند. مدل های فیزیکی ایجاد شده توسط پرینترهای سه بعدی این امکان را برای تیم طراحی فراهم می کند که جزئیات را بررسی نمایند که این موضوع به نوبه خود، تضمین می کند که سازنده بازخورد بهتری کسب می کند و در نتیجه محصول برتری ساخته می شود.

 علاوه بر این ، چاپ سه بعدی به تولیدکننده این امکان را می دهد تا کارهای تیمی را در مقیاس جهانی تحقق بخشد. در زمان های اخیر ، استفاده از چاپ سه بعدی در بسیاری از صنایع که این فناوری را پذیرفته اند، به طرز چشمگیری افزایش یافته است.

صنعت جواهرات نیز از این قاعده مستثنی نیست. صنعت طلا و جواهر اولین صنعتی بود که از روش چاپ سه بعدی در روش «ریخته گری » استفاده کرد. در این صنعت به جای چاپگرهای فلزی ، از موم استفاده می کنند، یعنی قطعات جواهر از موم چاپ شده یا مجسمه سازی می شود. پس از آن ، گچ در هر دو طرف ریخته می شود، و سپس فلز مایع روی موم ریخته می شود و یک نسخه فلزی از مجسمه موم موجود در گچ را تولید می کند و سرانجام قطعات جواهر توسط جواهرساز جلا داده می شود.

پرینتر سه بعدی جهان 3d

تا به امروز ، این روش اصلی است که بسیاری از جواهرسازن به نام مستقل از چاپگرهای سه بعدی برای مشاغل خود استفاده کرده اند. با این حال ، همانطور که نشان داده خواهد شد بسیاری از فرآیندهای پیچیده در چاپ سه بعدی وجود دارد.

چگونه جواهرات سه بعدی چاپ می شوند؟

1.مدل جواهرات

ابتدا مدل جواهرات با مدل سازی رس یا موم مخصوص ساخته می شود.

2. ساخت فرم پرس

با استفاده از مدل ، فرم پرس ایجاد می شود. مدل با مایع پوشانده می شود. بعد از اینکه سخت شد ، شیء نصف می شود. اکنون می توان مدل های مومی میانی ​​را برای ریخته گری ایجاد کرد.

3. مدل میانی

با استفاده از فرم مخصوص موم و پرس ، مدل میانی ساخته می شود.

4- ساخت قالب ریخته گری

مدل میانی با گچ پوشانده می شود، اینگونه است که قالب ریخته گری ساخته می شود.

5- ریخته گری قطعه

پس از سخت شدن گچ درون قالب ، فلز مایع ریخته می شود. جایگزین موم می شود.

6. پردازش پست

مورد آخر با دقت خارج می شود ، به صورت مکانیکی مورد استفاده قرار می گیرد و صیقل می یابد.

بنابراین ، چاپ سه بعدی چه ارتباطی با این فرآیند پیچیده دارد؟  برخی از مراحل با کمک تولید افزایشی ساده شده است. فناوری جدید باعث شده این روند بسیار سریعتر و ارزان تر انجام شود. در موارد اشیاء پیچیده ، می توان آن را انقلابی بی نظیر دانست.

استفاده از نرم افزار (CAD)

در صنعت جواهرات ، Computer Aided Design (CAD) دوره جدیدی از خلاقیت را گشوده است که ممکن است برخی به دلیل نگرش سنتی، بر این باور باشند که این روش هنوز در مرحله نوظهور است. با این حال ، به دلیل مزایای CAD ، روند رو به رشدی برای پذیرش فناوری چاپ سه بعدی وجود داشته است. این فناوری باعث شده بسیاری از ارائه دهندگان خدمات تولید جواهرات که اکنون می توانند از CAD و Computer Aided Manufacturing (CAM) بهرمند شوند تسهیلات را با قیمت های مناسب تری ارائه دهند.

نمونه سازی افزایشی: در این تکنیک ، قسمت طراحی جواهرات با اتصال لایه های مواد به طور مستقیم به یکدیگر با مدل سه بعدی (CAD) ساخته می شود. این فرآیند به نام رشد(Growing) یا چاپ سه بعدی شناخته می شود.

شرکت جهان پویان علم و صنعت

پرینتر سه بعدی برای صنعت جواهرات

برخی از پرینتر های سه بعدی معمول در صنعت جواهرات عبارتند از:

پرینتر سه بعدی مدل II MDX-540 Pro

مدل II MDX-540 Pro یک دستگاه مقرون به صرفه ، سریع و دقیق است. این دستگاه CNC، 4 محوره ی رومیزی، یک دستگاه بسیار متنوع است که می تواند تقریباً هر نمونه اولیه از قطعات کاربردی را تولید کند. جواهرسازان از اینکه نمونه های اولیه این دستگاه شبیه به چیزی واقعی است قدردانی می کنند.

پرینتر سه بعدیمدل Pro II MDX-540 می تواند جواهراتی تولید کند که از پس آزمایش های ساختاری ، حرارتی و فیزیکی به خوبی بر می آیند. به همین دلیل است که این دستگاه در صنعت جواهرات بسیار محبوب است. این پرینتر می تواند پیچیده ترین جزئیات و همچنین ایجاد نمونه های اولیه از طیف گسترده ای از پلاستیک های مهندسی شده محبوب (مانند ABS و (Delrinو مواد غیر اختصاصی را ایجاد کند.

علاوه بر این ، مدل Pro II MDX-540 می تواند قالب و نمونه های غیر آهنی ساخته شده از مس ، آلومینیوم و برنج و قالب گیری فلز برای الکترودهای EDM را برای ابزار یا قالب تزریق سریع، فراهم کند. این دستگاه از یک اتصال USB و محافظ ایمنی کاملاً به هم پیوسته و با نرم افزار CAM مخصوص خود تهیه شده است و این باعث می شود تا جواهرسازان بتوانند طی چند دقیقه فایل های CAD اسکن یا تولید شده را به قسمت های نهایی تبدیل کنند.

کاربرد پرینتر سه بعدی در صنعت طلا و جواهرات

دستگاه EnvisionTEC Aureus RP

EnvisionTEC  به دلیل دامنه و دقت بیشتر مواد ارائه شده در دستگاه قالب گیری و ریخته گری ، گزینه اصلی برای جواهرات چاپ سه بعدی است. تنظیمات و جزئیات کاملاً دقیق، با مشخصات کم و بدون تنظیم دستگاه تولید می شوند. ثابت شده است که توان این دستگاه در صنعت جواهرات بی نظیر است. دقت چاپ بیش از فناوری های جایگزین چاپ یا لیزر با ظرفیت وضوح 15 میکرون به عنوان استاندارد، امکان پذیر است.  کار با EnvisionTEC به دلیل داشتن ماژول های از پیش تنظیم شده ، آسان است.

پرینتر سه بعدی مدل T76 +

هدف تولید کنندگان جواهرات از کار با T76 + ، تولید باکیفیت  و ریخته گری برای دقیق ترین طراحی های جواهرات است. با استفاده از سیستم عامل رایج ویندوز ، امکان استفاده از همه نرم افزارهای رایج طراحی جواهرات سه بعدی ممکن است. T76 +  یک فناوری چاپ جدید است که دقت و کیفیت بسیار خوبی را ارائه می دهد. این دستگاه برای تولید بهترین کیفیت ریخته گری و همچنین هزینه کم برای هر استاد تولیدی ،دو عامل بسیار مهم در تجارت جواهرات، تولید شده است.

پرینتر سه بعدی مدل   ProJet 3510 CPX

 ProJet 3510 CPX الگوهای مومی را با جزئیات ریز، ویژگی های بسیار خوب و سطح کیفیت استثنایی ایجاد می کند. این پرینتر ایده آل برای برنامه های ریخته گری، مانند جواهرات است. ProJet 3510 CPX  کپسول استاندارد واضح و آینه ای را در یک سکوی ساخت 11.75 x 7.3 x 8 اینچ تولید می کند تا بهره وری را بهبود ببخشد. جواهرسازان با پرینتر  ProJet خود می توانند همزمان 50 طرح متمایز که در طول 10 ساعت آماده ریخته گری هستند را چاپ کنند.  ProJet 3510 CPX دارای 60٪ افزایش کیفیت ساخت و تا 20٪ افزایش سرعت چاپ است.

کپی رایت 2022 | همه محتوای سایت برای جهان 3D محفوظ می باشد.

Support