• info@jahan3d.com
  • 021-55178292
  • wapp: 0902-5942454

کاربرد پرینتر سه بعدی در رباتیک

هر دستگاه الکترومکانیکی که عمل خاصی را انجام دهد ربات نامیده می شود. این دستگاه می تواند جهت انجام یک وظیفه خاص برنامه ریزی شود. رباتها میتوانند بسیار ساده و یا با ساختاری پیچیده باشند ولی در همه حالتها ربات ترکیب علوم مکانیک و الکترونیک است، امروزه رشته ویژه ای به نام مکاترونیک ویژه رباتیک در دانشگاهها تدریس می گردد.

 

پرینتر سه بعدی در رباتیک

ارتباط پرینتر سه بعدی با رباتیک چیست:

ربات‌ها دارای سه قسمت اصلی هستند:

  • مغز که معمولاً یک کامپیوتر است
  • محرک 
  • بخش مکانیکی شامل موتور، پیستون، تسمه، چرخ‌ها، چرخ دنده‌ها و …

سنسور که می‌تواند از انواع بینایی، صوتی، تعیین دما، تشخیص نور، تماسی یا حرکتی باشد.بخش دوم که شامل بخش محرک و بخش مکانیکی می باشد در بعضی اوقات به دلیل شکستگی ومعیوب بودن کارایی خود را از دست می دهد که ممکن است در بازار موجود نباشد .در اینجا پرینتر سه بعدی نقش مهمی را ایفا می کند به گونه که فرد می تواند قطعات معیوب را به راحتی با پرینتر سه بعدی بسازد.

فرایند روش ساخت قطعات با کمک پرینتر سه بعدی به چه صورت می باشد :

برای ساخت مجدد قطعه کار معیوب در ابتدا باید ازطریق اسکنر های سه بعدی و  یا پرینتر سه بعدی با نرم افزارهای مربوطه مدل سه بعدی را طراحی کنید و پس از ان از مدل سه بعدی خروجی stl و یا obj   بگیرید. در این صورت می توانید از پرینتر های سه بعدی برای ساخت قطعه کار معیوب استفاده کنید .

نکته مهمی که برای ساخت قطعه مجدد باید در نظر بگیرید نحوه قرار دادن قطعه کار بر روی صفحه کاری چاپگر سه بعدی و همچنین تراکم قطعه کار و کیفیت سطحی قطعه کار مورد نظر می باشد . چرا که اگر هر کدام از این نکات جهت پرینت سه بعدی رعایت نشود به فرض مثال تراکم قطعه کار کم انتخاب شود قطعه نهایی ضعیف بوده وم ممکن است دوباره در مدت زمان کوتاهی بشکند .

در بعضی از قطعات نیز کیفیت سطحی مهم باشد به این دلیل که  حرکت قطعات بر روی یکدیگر اصطحکاک کتری را ایجاد کند.

 

کاربرد پرینتر سه بعدی در رباتیک

کپی رایت 2022 | همه محتوای سایت برای جهان 3D محفوظ می باشد.

Support