• info@jahan3d.com
  • 021-55178292
  • wapp: 0902-5942454

کاربرد پرینتر سه بعدی در تولید سلاح

ماشین های چاپی که به عنوان پرینترهای سه بعدی شناخته می شوند از همان روال مرسوم در دستگاه های چاپ جوهر افشان، استفاده می کنند ، اما به جای اینکه جوهر را روی کاغذ بمالند فرآیندی به نام “تولید افزودنی” را به کار می گیرند.

این بدان معنی است که پرینترهای سه بعدی، لایه ای از یک ماده خاص – به عنوان مثال پلاستیک – در یک شکل خاص را اعمال می کنند تا زمانی که یک جسم سه بعدی به آرامی ایجاد شود. پلاستیک را می توان ذوب و فریز کرد تا بتوان هر چیزی از قاب های عینک گرفته تا مدل های جراحی و حتی تکه های اسلحه را تولید کرد.( به هیچ قالب و ریخته گری لازم نیست).

 

پرینتر سه بعدی در اسلحه سازی

پرینترهای سه بعدی اشیاء پیچیده را با واریز مواد ، به صورت لایه به لایه ، می سازند. آنها از یک فرآیند افزودنی استفاده می کنند. متداول ترین فرآیند پرینتر سه بعدی خانگی وسیله ای است که با هر ماده ای که بتواند از طریق نازل خرد شود کار می کند. نوع متداول دیگر از یك پرتو یا چسب لیزر برای تركیب انتخابی پلاستیک پودری ، فلز یا سرامیك در لایه ها استفاده می كند. یک کاربر می تواند یک طراحی الکترونیکی را انتخاب کرده و مواد اولیه را در پرینتر سه بعدی بارگذاری کند. دستگاه بقیه کار را انجام می دهد. این روند می تواند چند ساعت تا چند روز طول بکشد تا محصول نهایی تولید شود. پرینترهای سه بعدی با اندازه صنعتی تا نیم میلیون دلار هزینه دارند ، در حالی که چاپگرهای سه بعدی در مقیاس های کوچکتر کمتر از 1000 دلار قیمت دارند. موضوعی که به تازگی در دنیای چاپ سه بعدی مطرح شده و افراد بسیاری را بهت زده کرده است کاربرد پرینتر سه بعدی در تولید سلاح است. سلاح های پرینت سه بعدی بیشتر از پلاستیک ساخته شده اند که پس از استفاده با استفاده از ذوب به راحتی از بین می روند. علاوه بر این ، آن ها غیرقابل ردیابی هستند زیرا شماره سریال ندارند.

واقعیت این است که دولت ها و سیاستگذاران، فن آوری های جدید را با  توجه به کاربردهای چندگانه خود اشتباه می گیرند ، و همه اینها اساساً سازگار با جامعه نیستند. با این حال ، اسلحه های چاپی سه بعدی را نمی توان به راحتی مورد استفاده قرار داد و سیاست گذاران سراسر جهان باید بدون هیچ گونه خدشه ای در نوآوری اینترنت ، به فکر پیشگیری از پرداختن به چنین موضوعات بحث برانگیزی باشند.

فناوری چاپ سه بعدی تقریباً سه دهه است که وجود دارد و اکنون چاپگرهای سه بعدی نه تنها جواهرات و مسواک درست می کنند ، بلکه چکمه های فوتبالی ، قطعات اتومبیل های مسابقه ای ، کیک های طراحی شده سفارشی ، اندام های انسانی ، خانه ها ، قطعات هواپیما و حتی باتری های لیتیوم یون کارآمد تر و در حال حاضر حتی یک اسلحه را چاپ می کنند.

با این حال، از پرینتر سه‌ بعدی برای نجات جان انسان ها نیز استفاده می شود. به عنوان مثال ، دانشگاه مینسوتا با استفاده از پرینتر سه بعدی توانست لیزری را ایجاد کند تا بتواند پس از سکته قلبی ، یک بافت قلبی زخم شده را بهبود بخشد. و یا تیمی از جراحان پلاستیک هندی از انستیتوی آموزش پزشکی و تحقیقات پزشکی Jawaharlal (JIPMER) در Puducherry ، جمجمه تغییر شکل یافته یک دختر سه ساله را با کمک پرینتر سه بعدی به شکل اولیه خود ترمیم کردند. علاوه بر این مهندسان و طراحان بیش از یک دهه از پرینترهای سه بعدی استفاده کرده اند ، و پرینتر های سه بعدی موفق شده اند که بیشتر نیاز های آن ها را به سرعت و به قیمت نمونه های اولیه بسازند.

پرینتر سه بعدی جهان 3D

آیا همه ی پرینترهای سه بعدی می توانند اسلحه بسازند؟

چاپ سه‌بعدی از فناوری نسبتاً جدیدی برخوردار است و ماشین‌ها از نظر کیفیت ، قابلیت و قیمت بسیار متفاوت هستند. حتی ارزان قیمت ترین پرینترهای سه بعدی نیز قیمت پایینی ندارند. بدیهی است که آن هایی که برای ساخت اسلحه کاربردی به کار گرفته می شوند حداقل هزار دلار قیمت داشته باشند.

پلیس استرالیا با یک پرینتر سه بعدی 1700 دلاری در سال 2013  یک اسلحه تولید کرد ، اما اسلحه به محض شلیک گلوله خرد شد. با وجود اینکه بعد از این ماجرا اعلام شد که اسلحه چاپی سه بعدی ساخته شده از فلز به مراتب بهتر عمل خواهد کرد، اما قیمت تجهیزات لازم برای ساخت آن ها بیش از 100000 دلار تخمین زده شد.

اسلحه های پرینتر سه بعدی مانند اسلحه های معمولی کار نمی کنند؟

خیر. بدیهی است که آن ها به خوبی اسلحه های معمولی کار نمی کنند زیرا از پلاستیک ساخته شده اند و مستعد خرد شدن هستند.  حتی اگر آن ها در اولین آتش سوزی منفجر نشوند ، پوسته های پلاستیکی آن ها با دوام پوسته های اسلحه های سنتی قابل مقایسه نیست. بسیاری از اسلحه های پرینتر سه بعدی فقط یک یا دو دور دارند و به بارگیری مجدد دستی احتیاج دارند و در هنگام شلیک نسبتاً نادرست نشانه گیری می کنند.

از نظر تئوری یکی از مزایای اسلحه های پلاستیکی آن است که آن ها می توانند یک فلزیاب را دور بزنند و همچنین تحقیقات نشان می دهد که یک گلوله اسلحه پلاستیکی می تواند به جمجمه انسان نفوذ کند.

اسلحه های پرینتر سه بعدی می توانند از ردیاب های فلزی رد شوند؟

یک قانون فدرال موسوم به قانون سلاح های غیر قابل کشف باعث می شود اسلحه هایی که در ردیاب های فلزی شناسایی نمی شوند حتی در کشور هایی که حمل اسلحه مجاز است، غیرقانونی محسوب شوند. چنین اسلحه هایی، از لحاظ قانونی ، می توانند شامل اسلحه های پلاستیکی چاپ شده توسط پرینترهای سه بعدی باشند.

آیا سلاح هایی که توسط پرینتر سه بعدی تولید می شوند جایگزین اسلحه های واقعی می شوند؟

در حال حاضر چنان چه اشاره شد اسلحه های تولید شده توسط پرینتر سعه بعدی علاوه بر اینکه از کیفیت بالایی برخوردار نیستند، قیمت تولید آن ها به نسبت اسلحه های قدیمی، بسیار بالاتر خواهد بود. اما مانند همه فناوری ها ، پرینتر سه‌بعدی نیز به سرعت در کیفیت و هزینه بهبود خواهد یافت و  احتمالا این موضوع این امکان را به وجود می آورد که در آینده سلاح های مقرون به صرفه تر و مطمئن تری تولید شوند.

کپی رایت 2022 | همه محتوای سایت برای جهان 3D محفوظ می باشد.

Support