با ما در تماس باشید

021-55178292

پست الکترونیکی

info@jahan3d.com

کاربرد پرینتر سه بعدی در انرژی هسته ای

در سال 2017 ، زیمنس با اولین نصب موفقیت آمیز تجاری و ادامه بهره برداری ایمن از صنعت چاپ سه بعدی در نیروگاه هسته ای ، به پیشرفت صنعت دست یافت. به دلیل الزامات شدید ایمنی و قابلیت اطمینان در بخش هسته ای ، این یک دستاورد شگفت انگیز به شمار می رفت زیرا اجزای مورد استفاده در نیروگاه های هسته ای باید محکم ، قابل اعتماد بوده و در مقابل درجه حرارت بالا مقاوم باشند و نسبت به سایر صنعت ها از حلقه های نظارتی و کیفی بیشتری عبور کنند.

چاپ سه بعدی ، همچنین به عنوان ساخت مواد افزودنی شناخته می شود ، یک روش ابتکاری است که با رفتن مستقیم از مدل های سه بعدی به قسمت های واقعی ، فرایند تولید را ساده می کند. تولید مواد افزودنی ، هزینه را کاهش می دهد ، کیفیت و انعطاف پذیری طراحی را بهبود می بخشد و محدودیت های تولید متعارف را از بین می برد.

طراحی و چاپ سه بعدی گزینه های با کیفیت و صرفه جویی در پول ، به ویژه برای ساخت قطعات یدکی و همچنین ایجاد نمونه های اولیه که معمولاً برای راه اندازی خطوط تولید جدید نیاز به هزینه زیادی دارند ، ارائه می دهد. تغییرات در چاپ سه بعدی فقط تغییرات جزئی برنامه نویسی هستند.

چاپ سه بعدی به دلیل ایجاد مدل های مقیاسی  و اسلحه های ترسناک تر معروف است. حتی ممکن است در خانه پرینتر سه بعدی داشته باشید. این فناوری برای اولین بار در دهه 1980 پیشگام شد و در 10 سال اخیر تقریباً در هر چیزی انقلابی در تولید ایجاد کرده است. امروز می توانیم بیش از پلاستیک و لاستیک چاپ کنیم. ما می توانیم با فلزات و مواد دیگر مانند انواع کامپوزیت های پیشرفته اشیایی را که نیاز داریم چاپ کنیم.

کاربرد پرینتر سه بعدی در انرژی هسته ای

بنابراین جای تعجب نیست که این مسئله راه خود را به صنعت هسته ای بیابد. امیدوار کننده ترین کاربرد در تولید رآکتورهای میکرو است که راکتورهای هسته ای بسیار کوچکی هستند که به طور معمول کمتر از 10 مگاوات بوده و قادر به جاگذاری در پشت تریلر تراکتور هستند.

در حالی که اجزای داخلی میکرو راکتور ممکن است پیچیده باشد ، صنعت هوا فضا در چاپ سه بعدی قطعات موتور جت پیچیده در زمان کمتر و با هزینه کمتر نسبت به روش های معمولی تجربه هایی بدست آورده است. تعویض قطعات قطع شده برای نیروگاه های هسته ای یک چالش بزرگ بوده و می توان از چاپگرهای سه بعدی برای ساخت قطعات جایگزین استفاده کرد.

با توجه به مسائل زیست محیطی و امنیتی پیرامون آن ، صنعت انرژی هسته ای با مشکلات بی سابقه ای روبرو است. وضعیت فعلی صنعت عمدتاً مبتنی بر فناوری ها و فرآیندهای قدیمی است ، اما اتخاذ اخیر چاپ سه بعدی می تواند قدرت هسته ای را متحول کند و روندهای نگران کننده صنعت را معکوس کند.

نسل بعدی فناوری انرژی هسته ای؟

سازمان TCR به راه اندازی مواد جدید و پیشرفته و استفاده از دستگاه های یکپارچه برای ایجاد یک سیستم ساخت پیشرفته و کارآمد که باعث کاهش هزینه می شود اختصاص داده شده است.

این تیم در حال استفاده از جدیدترین پیشرفت های علمی برای آگاهی از طراحی ، تولید و بهره برداری از راکتور است. در حال کار بر روی یک سیستم حسگر است که می تواند کنترل تقریبا خودمختار را امکان پذیر کند ، همچنین یک کتابخانه اطلاعاتی که می تواند توسط کل جامعه انرژی هسته ای مورد استفاده قرار گیرد.

این سازمان چندین آزمایش اساسی را انجام داده است ، از جمله تست های مربوط به طراحی هسته و فرآیند تولید مواد افزودنی ، که دومی دارای ظرفیت فناوری برای تولید سریع یک هسته اولیه است. دانشمندان ORNL بر روی بهبود طرح ها و عملکردهای خود تمرکز کرده اند تا بتوانند در یک سیستم مؤثر و قابل اعتماد مستقر شوند.

این تیم روش های مختلف ساخت مواد افزودنی را ردیابی و ارزیابی کرده است ، بنابراین می تواند با استفاده از هوش مصنوعی در زمان واقعی ، مواد چاپی سه بعدی را کسب کند. سیستم های مانیتورینگ برای ارزیابی توالی تولید مورد استفاده قرار می گیرند و داده های زمان واقعی را بطور منظم تحویل می دهند.

این تیم همچنین برای ارزیابی عملکرد محصول و تعیین ارتباط بین عملکرد بخشی و داده های نظارت زنده ، ارزیابی های دقیق پس از ساخت را انجام داده است.همچنین یک بستر نرم افزاری برای کمک به مدیریت فناوری نیز تهیه شده است. این امر باید سرعت استفاده از فناوری را تسریع کند.

اولین قسمت منبع تغذیه با چاپ سه بعدی

در حالی که زیمنس این نخستین شرکتی است که می تواند یک قطعه چاپی سه بعدی را در یک تاسیسات هسته ای نصب کند ، این بخش برای یک دستگاه محافظت در برابر آتش و از آن برای ایجاد واقعی انرژی هسته ای استفاده نمی شود.

در ماه مه سال 2020 ، وستینگهاوس با موفقیت اولین قطعه چاپ شده سه بعدی را که برای تولید برق واقعی استفاده شده بود ، نصب کرد. قسمت نصب شده “دستگاه اتصال شاخه ای” بود که برای پایین آوردن اتصالات سوخت در هسته های راکتور استفاده می شد. این بخش حاصل همکاری سه ساله بین وستینگهاوس و اکسلون نسل است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*