با ما در تماس باشید

021-55178292

پست الکترونیکی

info@jahan3d.com

کاربرد پرینترهای سه بعدی در دامپزشکی

امروزه چاپ سه بعدی ، به ویژه در زمینه مراقبت های بهداشتی ، هم برای انسان و هم در بخش دامپزشکی ، رواج زیادی پیدا کرده است. چاپ سه بعدی به عنوان تولید افزودنی شناخته می شود. این فرآیند روزانه توسط افراد زیادی از کاشت ایمپلنت گرفته تا پروتز و یا تعویض بافت ها مورد استفاده قرار میگیرد.

چاپ سه بعدی یا ساخت مواد افزودنی از دهه 1980 میلادی آغاز شده و در حال حاضر به دلیل انعطاف پذیری و پتانسیل صرفه جویی در هزینه ، چندین صنعت را در حوزه پزشکی تحت تأثیر قرار داده است. چاپ سه بعدی در دامپزشکی این امکان را به جراحان می دهد که قبل از انجام جراحی بر روی یک بیمار زنده یک عمل جراحی شبیه سازی شده انجام دهند و راه ارتباطی مناسب برای کمک به حیوان را پیدا کنند.

با کمک پرینترها و نرم افزار CAD، فایل های DICOM با چاپ سه‌بعدی می‌توانند انواع مختلفی از ماکت را تولید کنند که شباهت دقیقی به ساختار آناتومیکی واقعی دارند. دامپزشکان به دلیل صرفه جویی در هزینه و انعطاف پذیری دستگاه برای ایجاد هر شکل دلخواه ، به سمت وسایل پزشکی چاپ سه بعدی روی آورده اند. هر چیزی که در این سیستم عامل قرار بگیرد می تواند در عرض چند دقیقه یا چند ساعت در هر ابعاد دلخواهی چاپ شود.

به دلیل توسعه چاپ سه بعدی در طول سال های اخیر ، چاپ سه‌بعدی در دامپزشکی کاربردهای مختلفی پیدا کرده و محبوبیت آن افزایش یافته است. علاوه بر این ، چاپ سه بعدی در دامپزشکی منجر به ایجاد تغییرات چشمگیر در نحوه انجام اقدامات جراحی بر روی حیوانات خانگی شده است.

چاپ سه بعدی در دامپزشکی شرایط مناسبی را برای ارزیابی عملکردهای پیشگیرانه ایجاد می کند:

سال ها پیش ، یکی از مشکلات دامپزشکان قبل از انجام عمل جراحی ، درک کامل یک ناهنجاری بود، تست بر روی حیوانات واقعی صورت می گرفت و در غیر این صورت راه حل دیگری وجود نداشت. این مسئله با توجه به این واقعیت تشدید می شود که حیوانات اهلی خانگی معمولاً کوچک هستند.

خوشبختانه ، با کمک پیشرفت در فن آوری ، دامپزشکان این امکان را دارند که با استفاده از اسکن CT به صورت سه بعدی آسیب یا ناهنجاری های یک حیوان را چاپ کنند که به آنها امکان ارزیابی بصری این پرونده و انجام ارزیابی های قبل از عمل را می دهد. هنگامی که دامپزشک ها فرصت انجام عمل های جراحی قبل از عمل را دارند ، می توانند مدت زمانی که حیوان تحت بیهوشی قرار دارد را به حداقل برسانند ، کاهش زمان جراحی از ابتدا تا انتها، حتی خطر عفونت را کاهش می دهد. وقتی نوبت به درمان شکستگی های پیچیده می رسد ، دامپزشکان می توانند از مدل های چاپی سه بعدی برای ساختن یک ابزار دقیق قبل از عمل استفاده کنند.

مدل های دامپزشکی سه بعدی چاپ شده ابزارهای عالی برای برقراری ارتباط با بیمار هستند، چاپ سه بعدی در دامپزشکی نه تنها به برنامه ریزی و تجسم جراحی کمک می کند بلکه برای دانشجویان دامپزشکی نیز یک مزیت محسوب می شود.

در مقایسه با یک مدل سه بعدی روی صفحه نمایش ، یک مدل چاپی سه بعدی واقعی به عنوان ابزاری عالی هنگام جراحی یا معالجه یک حیوان خانگی کمک می کند. علاوه بر این ، این مدل های چاپی می توانند به دامپزشکان در ارزیابی رویکردهای مختلف برای حل مسئله قبل از عمل کمک کنند و ممکن است به آنها در تصمیم گیری اینکه که کدام  راه حل برای حیوان بهینه است نیز ایده بدهند. مدل های چاپ سه بعدی قابل استریل شدن هستند بنابراین حتی می توانند در حین عمل به عنوان مرجع سریع مورد استفاده قرار گیرند.

پرینت سه بعدی با کیفیت

اثربخشی

فناوری چاپ سه بعدی ابزاری مقرون به صرفه برای ساختن مدل ها است زیرا از زمان معرفی آن در دهه 1980 به فرآیندی ارزان تر تبدیل شده است. با داشتن یک فایل DICOM تبدیل شده و یک پرینتر سه بعدی ، می توان یک مدل سه بعدی را به راحتی تولید کرد.

چاپ سه بعدی چگونه کار می کند

هر چاپگر سه بعدی از قابلیت های مختلفی برخوردار است ، اما برای ابزارهای دامپزشکی ، لیست مواد بسته به آنچه تولید می شود متفاوت است. شاید شگفت آورترین ماده موجود، سلول های زنده باشند. این سلول های زنده به چاپگرها اجازه می دهند تا بافت طبیعی ، پر از سلول و مایعات را چاپ کنند. با استفاده از این نوآوری ، بافت آسیب دیده در حیوانات با استفاده از سلول های زنده در ساخت افزودنی قابل ترمیم است.

سایر مواد مورد استفاده در چاپ سه بعدی دامپزشکی عبارتند از:

پلاستیک

فلز

سرامیک

شیشه

رزین

نایلون

فولاد ضد زنگ

تیتانیوم

فرآیند چاپ سه بعدی:

  1. اطلاعات دو بعدی از طریق اسکنر های CT و اشعه ایکس جمع می شوند.
  2. وارد کردن اطلاعات در یک طراحی به کمک رایانه (CAD)
  3. مدل ها در ابعاد مناسب انتخاب می شوند
  4. نرم افزار اطلاعات را به چاپگر سه بعدی می فرستد

چاپگر بسته به پیچیدگی یا اندازه مدل ، در عرض چند دقیقه یا چند ساعت ، مدل را ایجاد می کند. این فرآیند اساساً در کل صنعت تولید افزودنی استاندارد است ، اما مواد اولیه برای هر سیستم متفاوت است.

برنامه های کاربردی در کلینیک های دامپزشکی

وسعت بسیار وسیعی در امکاناتی که چاپگر های سه بعدی در اختیار علوم دامپزشکی قرار داده اند، وجود دارد. آنها از تولید مواد افزودنی عمدتاً در آماده سازی جراحی یا ساخت پروتز مخصوص حیوانات برای بیماران کوچک خود استفاده می کنند.

مدل سه بعدی از ارگان ها یا مناطق خاص

دامپزشکان به طور معمول در هنگام آماده شدن برای جراحی به منظور تمرین روش ، نواحی داخلی خاصی از بیماران خود را چاپ می کنند. این مدل همچنین اندازه گیری های یکسانی با حیوان واقعی دارد ، بنابراین دامپزشک می تواند با ابزار صحیح برای ایجاد برش های دقیق تمرین کند.

پروتز و ارتوتیک

تقریباً مانند انسان ها ، پروتزها به ویژه با نوآوری در دامپزشکی به طور فزاینده ای در جهان حیوانات رواج پیدا کرده اند. اولین پروتز سه‌بعدی ساخته شده برای سگ در سال 2014 اتفاق افتاد.

مزایای برتر چاپ سه بعدی برای استفاده از دامپزشکان:

برنامه ریزی با استفاده از مدل ها

ابزارهای قابل برنامه ریزی برای استفاده در حین جراحی

مدل های جایگزین استخوان

پروتز

کاشت های ارتوپدی

کاهش زمان جراحی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*