• info@jahan3d.com
  • 021-55178292
  • wapp: 0902-5942454

پرینتر سه بعدی بزرگ چه کاربردهایی دارد؟

پرینترهای سه بعدی چند دهه است که وجود دارند. اما در سال های اخیر محبوبیت این دستگاه ها در میان صنایع مختلف زیاد شده است. یکی از نمونه های پرطرفدار پرینترهای سه بعدی، پرینتر سه بعدی بزرگ می باشد. این پرینترها از یک تکنولوژی نسبتا ساده برخوردار هستند ولی در اکثر صنایع کاربرد دارند. استفاده از این دستگاه ها باعث شده است که تغییرات زیادی در زندگی امروز اتفاق بیفتد.

خدمات پرینتر سه بعدی بزرگ باعث شده است که کاهش هزینه های پیش از تولید را علی الخصوص برای نمونه سازی مدل های پیچیده سه بعدی را داشته باشیم. در کنار این موارد استفاده از پرینترهای سه بعدی بزرگ باعث می شود که در فرایند تولید کالاهای سفارشی و خاص به میزان زیادی صرفه جویی شود. در گذشته این قالب ها را به شکل کاملا سنتی می ساختند که بسیار هزینه بر و زمان بر بود. بر اساس هر نوع متریال مصرفی برای تولید کالا می توانید از موادی مانند سیلیکون استفاده کنید و به کمک پرینترهای سه بعدی قالب را پرینت کرده و به شکل مستقیم از آن ها جهت قالب گیری استفاده کنید.

استفاده از خدمات پرینتر سه بعدی بزرگ در مقایسه با روش های سنتی باعث می شود که دور ریز و ضایعات مواد به میزان زیادی کاهش پیدا کند که این موضوع علاوه بر کاهش هزینه ها به سلامت محیط زیست نیز کمک زیادی می کند. نکته مهم این است که در هنگام استفاده از پرینترهای سه بعدی این مسئله چندان اهمیت ندارد که مدل های مورد نظر چقدر پیچیده هستند. این دستگاه قابلیت آماده سازی یک مدل سه بعدی را با پیچیدگی های زیاد را دارند. به عبارت دیگر می توانیم بگوییم قطعات پیچیده ای که در گذشته امکان تولید آن ها به شیوه سنتی وجود نداشت امروزه با استفاده از پرینترهای سه بعدی قابل تولید هستند. می توانید با استفاده از این پرینترها پروسه تولید یک محصول را که به ترکیب شدن چندین قطعه در همدیگر است و هدف آن تولید یک قطعه پیچیده تر می باشد را به میزان زیادی کاهش دهید.

خدمات پرینتر صنعتی بزرگ

پرینترهای صنعتی بزرگ به شکل معمول در ابعاد نسبتا بزرگی ارائه می شوند. همانطور که از نام این پرینترها مشخص است از آن ها برای مصارف صنعتی استفاده می شود. معمولا مشاهده می شود که در این نوع پرینترها از فناوری FDM استفاده می گردد. پرینترهای صنعتی بزرگ نقش قابل توجهی را در صنعت مدرن مخصوصا در راستای ارتقاء و بهبودی طراحی سه بعدی تجهیزات ایفا می کنند.

نکتهقابل توجه این است که استفاده از تکنولوژی FDM هم در پرینترهای صنعتی مرسوم است هم پرینترهای خانگی از آن استفاده می شود.

تکنولوژی FDM چه نقشی در پرینترهای صنعتی ایفا می کند?

تکنولوژی FDM در واقع به نوعی فناوری افزایشی اطلاق می شود که معمولا از آن برای ساخت افزایشی و عمدتا از آن برای چاپ سه بعدی صنعتی به کار گرفته می شود. برای درک بهتر این نوع تکنولوژی می توانیم بگوییم اف دی ام می تواند مواد اولیه را که به اسم فیلامنت وجود دارد را ذوب می کنند و به شکل لایه لایه بر روی هم سوار کرده در نهایت شکل نهایی را به وجود می آورد.

چرا ابعاد پرینترهای صنعتی نسبت به سایر پرینترها بزرگ تر است؟

مهمترین دلیل برای این امر ابعاد بزرگ وسایل صنعتی می باشد. به عنوان مثال می توانیم بگوییم مخزن های پلاستیکی در دو دسته صنعتی و خانگی وجود دارند. مخازن صنعتی قاعدتا از ابعاد بزرگتری برخوردار هستند. طبیعتا برای تولید اشیاء بزرگتر مانند مخازن صنعتی لازم است از پرینترهای بزرگتر استفاده شود.

عملکرد پرینترهای صنعتی چگونه است؟

همانطور که قبلا اشاره کردیم پرینترهای صنعتی بزرگ معمولا با استفاده از متریال اولیه به نام فیلامنت که به صورت رشته های پلاستیکی هستند کار می کنند. البته دقت داشته باشید که پرینترهای سه بعدی صنعتی این قابلیت را دارند که فرایند چاپ را با استفاده از موادی مانند کاغذ، سنگ، ماسه، چوب، موم سرامیک و رزین استفاده می شود. به این ترتیب بر اساس یک فرایند هایی مواد اولیه بر اساس عملیاتی در پرینترهای صنعتی در بخشی به نام اکسترودر ذوب می شوند. پس از این مرحله مواد از طریق مجرای خروج مواد اولیه یا نازل روی میز خود به شکل لایه ای طرح های سه بعدی شروع به ساخت نمونه ها می کند.

پرینترهای سه بعدی صنعتی چه امکاناتی دارند؟

پرینتر سه بعدی صنعتی بزرگ معمولا از همه امکانات روز دنیا برخوردار هستند. در ادامه قصد داریم به معرفی این امکانات بپردازیم.

اکسترودر: با استفاده از دو نازل با قابلیت ترکیب رنگ و به صورت تمام فلزی است.

نازل: خروجی نازل با ابعاد 0.3 میلیمتر همراه با دو نازل کمکی assistant

هیث پد یا میز گرم: هیث پد ها از قابلیت تنظیم دما برخوردار است. به عنوان مثال اگر مواد اولیه با دمای 120 درجه بر روی میز پرینتر بریزد.. در صورتی که دما صفر درجه باشد. نوسان دمایی که بین شی در حال ساخت و میز صفر درجه وجود دارد باعث دفرمه شدن آن می گردد. بنابراین لازم است دمای میز حداقل به 80 درجه سانتی گراد برسد.

اتاقک ایزوله با دمای ثابت چیست؟

اتاقک ایزوله به صورت یک محیط مستطیل شکل می باشد که قابلیت این را دارد که از ورود دمای محیط به دمای نمونه سه بعدی که در حال ساخت است جلوگیری می کند.

سیستم کالیبراسیون و کالیبره کردن در پرینترهای صنعتی چیست؟

مهمترین گام برای راه اندازی پرینترهای صنعتی استفاده از سیستم کالیبراسیون یا کالیبره کردن دستگاه می باشد. فرایند کالیبراسون را نجام می دهند. منظور از فرایند کالیبراسیون یعنی دستگاه را برای بهترین و استاندارد ترین حالت ممکن تنظیم کنید. این امر باعث می شود که میزان خطا و اشتباه به مقدار زیادی کاهش پیدا کند.

درآمد زایی با پرینتر سه بعدی

درآمد زایی با پرینتر سه بعدی چگونه انجام می شود؟ داشتن یک پرینتر یا چاپگر سه بعدی می تواند برای شما به عنوان منبع درآمد باشد. در ادامه قصد داریم برخی از راه ها را که باعث می شود شما بتوانید از طریق پرینتر سه بعدی درآمد زایی داشته باشید را مورد بررسی قرار دهیم.

اجاره دادن دستگاه پرینتر سه بعدی

یکی از راه های کسب درآمد زایی اجاره دادن این پرینترها است. می توانید با یک قرارداد ساده پرینتر خود را به افرادی که به دنبال استفاده از این نوع دستگاه هستند اجاره بدهید. مبلغ اجاره بر اساس نوع و طول مدت ن است. این یک روش بسیار عالی برای کسب درآمد غیرفعال می باشد.

تولید و فروش محصولات پرینت سه بعدی: همانطور که می دانید چاپ سه بعدی بسیار متنوع می باشد. افراد می توانند با استفاده از این محصولات به فروش آنلاین بپردازند. به عنوان مثال شما می توانید محصولاتی را مثل مجسمه ها، راکت های تنیس و عینک ها و …. را با پرینتر سه بعدی تولید کرده و به فروش برسانید. شما می توانید این محصولات را به صورت حضوری یا الکترونیکی به فروش برسانید. جالب است بدانید ساخت بسیاری از اقلام پرینت سه بعدی بسیار ساده است و افراد مبتدی می توانند از این راه کسب درآمد کنند.

می توانید یک وبسایت مخصوص فروش محصولات سه بعدی ایجاد کنید تا مخاطبان و بازدیدکنندگان بتوانند به راحتی از این طریق کسب به محصولات شما دسترسی داشته باشند. شما می توانید یک راهنمای مبتدی ایجاد کرده و طریقه کار با چاپگرهای سه بعدی را به افراد نشان دهید.

یکی از راه های کسب درآمد با پرینترهای سه بعدی ساخت قاب گوشی های همراه است. با توجه به اینکه تلفن های همراه در جامعه امروزی نقش بسیار برجسته ای دارند شما می توانید با ساخت قاب های سفارشی از این راه کسب درآمد کنید. دارندگان گوشی های همراه حاضرند برای قطعات سفارشی پول خوبی بپردازند. ساخت لیوان، کارد، چنگال و تجهیزات ورزشی از دیگر مواردی است که می توانید با پرینترهای رنگی کسب درآمد داشته باشید.

فروش پرینترهای سه بعدی فلز

پرینتر سه بعدی فلزات نوعی عالی از چاپ سه بعدی است که برای پروژه هایی به کار می روند که با مشکلاتی مثل قالب سازی پیچیده، امکان دسترسی دشوار به سطوحی که برای ماشینکاری وجود داشته باشد. می توانید از این نوع پرینتر برای طراحی قطعات محدود استفاده کنید. این فناوری را می توانید به شکل گسترده ای در صنعت به کار بگیرید. معمولا این نوع چاپگرها را برای مشاغل خانگی استفاده نمی کنند. معمولا از این نوع پرینترها برای صنایعی نظیر هوا و فضا، پزشکی و ارتوپدی استفاده می کنند.

این تکنولوژی به دلیل سرعت و دقت بالایی که دارد بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در سال های اخیر از این فناوری برای ساخت هواپیماهای غول پیکر مانند شرکت بوئینگ استفاده کرده اند. شرکت هایی نظیر جنرال الکتریک از این فناوری بهره می گیرند.

پرینترهای سه بعدی فلزات معمولا با پودر فلزات و لیزر کار می کنند. فرایند تولید و ساخت قطعات در این پرینترها به این صورت است با تابش لیزر هر لایه از محصولات را با پودر فلز ذوب شده شکل می دهند. معمولا از این نوع پرینترها برای ساخت محصولاتی مانند ایمپلنت های ارتوپدی، هوافضا و …. استفاده می کنند. پرینتر فلزی سه بعدی در صنایع پزشکی، دندانپزشکی، صنعتی و طلا و جواهرات به کار می گیرند.

پرینترهای سه بعدی خانگی

پرینترهای سه بعدی خانگی همانطور که از نام آن ها مشخص است نسبت به پرینترهای صنعتی و نیمه صنعتی از ابعاد کوچکتری برخوردار هستند. پرینترهای سه بعدی خانگی که به آن ها پرینترهای رومیزی نیز اطلاق می شود نسبت به انواع صنعتی از قیمت پایین تری برخوردار هستند. این نوع پرینترها از سرعت مناسبی برخوردار هستند. این پرینترها دارای 4 الی 5 فیلامنت است که به کاربران امکان می دهند وسایل معماری، پزشکی و … را تولید کنند. دقت داشته باشید پرینترهای سه بعدی خانگی می توانند در ابعاد بزرگتر هم ساخته شوند اما افراد معمولا تمایل دارند که این محصولات را به صورت رومیزی خریداری کنند. این پرینترها معمولا در ابعاد و سایز متوسط تولید می شوند و در برخی موارد با عنوان نیمه صنعتی نیز شناخته می شوند. این نوع پرینترها از لحلظ قطعات به کار رفته و برد در سطح پایین تری از پرینترهای صنعتی قرار دارند.

این نوع از پرینترهای سه بعدی بسیار کارآمد هستند و از آن ها برای ساخت محصولات یا نمونه های اولیه استفاده می کنند. می توانید با استفاده از آن محصولاتی نظیر جواهرات، محصولات معماری و صنایع اتومبیل تولید کنید. با خرید پرینتر خانگی سه بعدی می توانید با استفاده از  ابزار و قطعات کوچک پلاستیکی قطعات جدید و ابتکاری را تولید کنید. کاربران با استفاده از فیلامنت های رنگی که در این تکنولوژی وجود دارد می توانند محصولات مورد نظر خود را تولید کرده سپس به دلخواه آن را رنگ آمیزی کنند. با خرید این نوع پرینتر شما می توانید صاحب کارگاه خانگی خود شوید. افراد می توانند با استفاده از این محصولات به درآمد زایی دست پیدا کنند.

محصولات پرینترهای سه بعدی

محصولات پرینترهای سه بعدی بسیار گسترده است می توانید با استفاده از این دستگاه ها برای ساخت ایمپلنت‌های دندانی، پروتز دندان، تاج دندان، پل و ارتودنسی‌های شفاف استفاده کنید. در حال حاضر مشاهده می کنیم که پزشکان برای ساخت قالب یا پروتز دندان از دهان بیمار یک اسکن سه بعدی می گیرند.

یکی دیگر از کاربردهای پرینترهای سه بعدی استفاده از آن در صنعت پزشکی است. معمولا از این دستگاه ها برای ساخت پروتزهای اختصای مفاصل و استخوان ها استفاده می کنند. قطعات تولید شده توسط این پرینترها شامل قطعاتی هستند که می توانند جایگزین استخوان زانو، کمر، ستون فقرات، مچ پا ، سمعک و …، باشند.

یکی دیگر از محصولاتی که به وسیله این پرینترها تولید می شوند انواع اسباب بازی ها هستند. می توانید از پرینترهای سه بعدی برای قطعات مربوط به صنعت اتومبیل سازی استفاده کنید. شرکت های اتومبیل سازی بزرگ در دنیا ابتدا مدل های اولیه اتومبیل مورد نظر را به سرعت و با استفاده از این پرینترها تولید می کنند و پس از اینکه مورد تست و بررسی قرار دادند و پس از آن به تولید انبوه می پردازند.

فاکتورهای مهم برای خرید پرینتر سه بعدی

پیش از اینکه اقدام به خرید پرینترهای سه بعدی کنید لازم است که نوع آن را مشخص کنید با توجه به قیمت نسبتا بالایی که این پرینترها دارند این مسئله بسیار حائز اهمیت است. پرینترها از قیمت نسبتا بالایی برخوردار است پس می توانید مدل های مختلف را بر اساس بودجه ای که دارید بسنجید.

سومین مسئله ای که در هنگام خرید پرینترهای سه بعدی مطرح است کیفیت این نوع پرینتر است.هر چقدر کیفیت این محصولات بیشتر باشد مطمئنا از قیمت بالاتری برخوردار است.  دسترسی به مواد مصرفی پرینتر سه بعدی از دیگر پارامترهای قابل توجه در هنگام خرید است. پیش  از اینکه نسبتبه خریدن پرینتر اقدام کنید، لازم است که ببینید که آیا مواد مصرفی این پرینتر در بازار موجود هست یا خیر. زیرا در صورت موجود نبودن مواد مصرفی پرینتر، خرید این دستگاه کاملا بی فایده خواهد بود.

ایمنی پرینترهای سه بعدی از دیگر پرامترهای بسیار مهم است که در هنگام خرید آن باید نسبت به آن توجه کافی داشته باشید.  در برخی مواقع امکان دارد حین کار پرینتر سه بعدی، مواد سمی از آن ها متصاعد شود. لازم است بدانید که این مواد بی نهایت برای انسان‌ها مضر است. بنابراین باید محلی را که برای کار پرینتر سه بعدی اختصاص داده اید، دارای تهویه مناسبی باشد.

 

یکی دیگر از مواردی که در هنگام خرید پرینتر باید به آن توجه کافی داشته باشید داغ شدن پرینتر درپرینتر سه بعدی صنعتی بزرگ

 

حین کار است، این امر به عنوان یکی از  مشکلات پرینتر‌های سه بعدی به شمار می رود. باید توجه داشته باشید که با دستگاهی کار می‌کنید که بسیار خطرساز است.

سوالات متداول

پرینترهای سه بعدی در چه مدل هایی وجود دارند؟

پرینترهای صنعتی، خانگی سه بعدی که با عنوان پرینترهای رومیزی نیز شناخته می شوند. این نوع پرینترها هر کدام کارایی خاص خود را دارند.

آیا با پرینترهای سه بعدی امکان درآمد زایی وجود دارد؟

پاسخ به این سوال مثبت است افراد می توانند با استفاده از پرینترهای صنعتی در زمینه تولید قطعات، خرید و فروش سهام پرینتر و اجاره دادن این محصولات فعالیت کنند. شما می توانید با این دستگاه ها لوازم ورزشی، اسباب بازی، قطعات پزشکی و صنعتی را تولید کرده و به فروش برسانید. پرینترهای خانگی یکی از گزینه های کسب درآمد در سال های اخیر است. افراد می توانند با استفاده از قطعات زائد و شکسته قطعات جدید و مبتکرانه ای را بسازند.

مزایای استفاده از پرینترهای بزرگ صنعتی چیست؟

با استفاده از پرینترهای سه بعدی می توانید محصولات و قطعات پیچیده را به راحتی تولید کنید. استفاده از این دستگاه ها باعث می شود که به میزان زیادی در زمان و هزینه ها صرفه جویی به عمل بیاورید.

انواع مختلف پرینترهای سه بعدی در چه زمینه ای فعالیت می کنند؟

جالب است بدانید چهار نوع مختلف پرینترهای سه بعدی وجود دارند پرینترهای های دکارتی که خود شامل زیر مجموعه
Raise3D Pro2
Creality Ender 3
Qidi Tech X-Pro
Dremel 3D45
Ultimaker S3
KEYTEC
پرینترهای دلتا شامل:
Monoprice Mini Delta
FLSUN Q5
FLSUN QQ-S
WASP 2040 4.0
پرینترهای سه بعدی اسکارا و قطبی هستند. البته دسته بندی های مختلفی مانند صنعتی، نیمه صنعتی، حانگی و …. وجود دارد که در هنگام خرید باید بر اساس نیازتان آن ها را خریداری کنید.

کپی رایت 2024 | همه محتوای سایت برای جهان 3D محفوظ می باشد.

Support