با ما در تماس باشید

021-55178292

پست الکترونیکی

info@jahan3d.com

پرینتر سه بعدی از مواد سیلیکونی

سیلیکون نامی است که به گروهی از پلیمرهای شیمیایی داده می شود که بر پایه زنجیره های سیلیکون متناوب و اتم های اکسیژن هستند. گروه های آلی به اتم های سیلیکون متصل شده اند ، و مواد حاصل به طور کلی در برابر حمله شیمیایی مقاوم هستند و به دما حساس نیستند. این خصوصیات باعث می شود که سیلیکون برای ساخت اشیا و به ویژه برای اشیاء پزشکی بسیار عالی باشند زیرا این مواد در معرض انواع شرایط و نوسانات محیطی مقاوم هستند.

پرینتر سه بعدی جهان 3d

چگونه از سیلیکون در چاپ سه بعدی استفاده می شود؟

به طور سنتی از سیلیکون در نوعی فرآیند ساخت سه بعدی به نام تزریق قالب استفاده می شود. از این قالب برای شکل دادن مایعات به اشیاء مورد نظر استفاده می کنند. سیلیکون به دلیل خصوصیات بدنی سخت و در عین حال قابل انعطاف خود بسیار ماده ی مناسبی است.

با این حال ، مدل سازی تزریق قالب از قیمت بسیار بالایی برخوردار است و توانایی ایجاد جزئیات کوچک را مانند چاپ سه بعدی افزودنی ندارد ، بنابراین در سال 2016 ، Wacker Chemie موجی ایجاد کرد که اعلام کرد راهی برای چاپ سه بعدی با سیلیکون پیدا کرده است. پس از آن ، Envisiontec ، Carbon 3D و Fripp Design همه با کمک های خود به تجهیزات و مواد مخصوصاً ساخته شده برای کار با سیلیکون روی آوردند.

حال حاضر ، بیشتر استفاده از چاپی سه بعد ی مواد سیلیکون هنوز در حوزه پزشکی است ، اما همان مزایایی که باعث می شود در آن بخش عالی شود ، می تواند در دیگر حوزه ها نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

روند چاپ سه بعدی با سیلیکون چیست؟

چاپ سه بعدی با سیلیکون بسیار شبیه چاپ با شکلات و یا سایر موادی است که در طول فرآیند چاپ نیاز به مایع ماندن دارند. سیلیکون به جای اینکه مانند یک رشته کاملاً باریک اکسترود شود از طریق اکسترودر ذوب شده و در قطرات ریز ریخته می شود ، که مانند هر رشته دیگر ، روی یکدیگر قرار می گیرند (لایه به لایه).

روند چاپ همچنان  بر اساس آنچه به رایانه خود می گویید صورت می گیرد – هیچ تفاوتی در روند طراحی شما برای تولید افزودنی وجود ندارد. بنابراین اکسترودر طراحی شما را می گیرد و نقشه هایی را برای قرار دادن قطرات لازم است را مشخص می کند. سپس ، در اخرین مرحله شما باید در جهت تقویت و نگه داشتن شکل شی خود به صورت محکم و در عین حال انعطاف پذیر مرحله آتشفشان را طی کنید.

به نظر می رسد وحشتناک است ، درست است؟ نگران نباشید – این نام فقط یک برچسب فانتزی برای چاپگرهای سه بعدی سیلیکون است. این کار با جابجایی یک نور ماوراء بنفش در ناحیه چاپ انجام می شود ، که بین بخش های زنجیره پلیمر ارتباط متقابل برقرار می کند. این قسمت سیلیکون را به اندازه کافی سخت می کند تا شکل خود را حفظ کند و در مقابل استرس ساختاری دوام آن را افزایش می دهد.

 

پرینتر سه بعدی مواد سیلیکونی

 

مزایای چاپ با سیلیکون چیست؟

سیلیکون دارای خواص بسیار خوبی است که اکنون می توانید از مزایای استفاده از آن برای چاپ سه بعدی استفاده کنید.

قدرت و انعطاف پذیری

سیلیکون ترکیبی فوق العاده منحصر به فرد ، قوی و انعطاف پذیر است. بدون شکستن ، به راحتی خم خواهد شد ، این امر نه تنها باعث می شود در مقابل فشار بیشتری نسبت به چیزی که دارای اتصالات سفت تر است ، مقاومت کند بلکه باعث می شود آن را قابل حمل تر جلوه دهد. همه این موارد در شیء چاپی سه بعدی نهایی شما وجود خواهد داشت بدون اینکه شما مجبور به انجام هر مرحله اضافی یا پیچیده ی دیگری باشید. سیلیکون طبیعتاً بسیار جذاب است.

سازگاری زیست

یکی از مشهورترین کاربردهای سیلیکون ، کاشت های بدن است و دلایل بسیار خوبی برای آن وجود دارد – سیلیکون توسط بافت انسان رد نمی شود ، بنابراین برای بازسازی قطعات بدن که دارای خواص مشابهی با آن هستند ، عالی است. همچنین برای ساخت اشیاء که لزوما در بدن کسی وجود ندارد بلکه در تماس مداوم با پوست یا سایر مناطق آسیب پذیراست مانند سمعک ، لنت بینی روی پل عینک و ماسک های تنفسی و …  بسیار عالی است.

دما و پایداری تابش

سیلیکون می تواند درجه حرارت را ثابت نگه دارد ، بنابراین ناحیه داخل شی ای که توسط ماده ای سیلیکون از آن محافظت می شود اثرات را دما زیاد حس نخواهد کرد. همین خاصیت باعث می شود که سیلیکون به عنوان سپر مناسبی برای تشعشع نیز شناخته شود. صنعت خودرو از آن برای قطعات موتور مانند شلنگ و … استفاده زیادی می کند.

شفافیت

سیلیکون به دلیل شفافیت خود گزینه ای مناسب برای مواردی است که شکنندگی شیشه  در آن ها مشکل ساز می شود، مانند لنزهای موجود در تجهیزات نوری. در حالی که لنزهای شیشه ای مستعد خراش هستند لنزهای سیلیکونی سفت و سخت تر و دقیقا همان نمای شیشه ای را فراهم می کنند. اگر تا به حال تلاش کرده اید از یک جفت عینک قدیمی استفاده کنید یا سعی کرده اید از صفحه لمسی خراشیده شده استفاده کنید ، از توانایی سیلیکون در صاف ماندن قدردانی خواهید کرد.

برای خرید تجهیزات چاپ سه بعدی با سیلیکون باید به چه مواردی توجه کنم؟

اگر قصد استفاده از چاپگرهای سه بعدی با سیلیکون را دارید ، یکی از آنها را با تمام ویژگی های زیر خریداری کنید:

 

اکسترودر جوهر افشان:  بدین ترتیب سیلیکون از دستگاه شما به تخته ی چاپ رسیده و به شکل شیء مورد نظر شما تبدیل می شود. یک سیستم اکسترودر فیدر معمولی با سیلیکون کار نمی کند ، بنابراین اطمینان حاصل کنید که چاپگر مورد نظرتان با مواد چاپی که انتظار دارید کار می کند.

گرم کننده و پمپ داخلی. از آنجایی که برای چاپ سه بعدی سیلیکون باید مایع باشد ، به دنبال دستگاهی باشید که در کارهای اکسترودر خود ، گرم کننده و پمپ دارد. این باعث می شود تا سیلیکون در حالی که به طور فعال در سیستم پرینتر با سرعت یکسان حرکت می کند ، در یک سازگاری کارآمد باشد ، بنابراین توده یا چیز نامناسبی را از نازل خود خارج نمی کند.

خطوط لوله کوتاه ، مستقیم از مواد تا اکسترودر:  هنگامی که سیلیکون گرم شود و به اندازه کافی مایع باشد تا اکسترودر بتواند با آن کار کند ، لازم است با حداقل فاصله ای که برای آن عملی است در فضای داخلی دستگاه حرکت کند. کاهش طول و چرخش در مسیر آن بدان معنی است که بدون نیاز به کمک خارجی، برای عبور از سیستم جریان خواهد یافت.

تخت پرینتر شیشه ای : تخت پرینتر شیشه ای می تواند یک ویژگی برای چاپگرهای سه بعدی باشد که از سیلیکون استفاده نمی کنند ،اما کارایی آن تنها در جهت لوکس بودن دستگاه است. با استفاده از سیلیکون ، این مرحله ضروری است زیرا مرحله نهایی که آتشفشان نام دارد قبل از آماده شدن شی به عنوان یک شیء چاپی سه بعدی ، به اشعه احتیاج دارد. محفظه شیشه ای حاوی چراغ های UV است که برای محکم کردن آن از سیلیکون استفاده می کنند ، بنابراین این یک ویژگی مهم برای همه نیازهای چاپ سیلیکون سه بعدی شماست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*