• info@jahan3d.com
  • 021-55178292
  • wapp: 0902-5942454

نحوه پرداخت قطعات پرینت سه بعدی شده petg

نحوه پولیشکاری قطعات پرینت شده با فیلامنت petg

PETG یک فیلامنت عالی در کاربردهای مختلف است

PETG یک فیلامنت عالی در کاربردهای مختلف است

در کنار PLA و ABS، PETG یک فیلامنت بسیار محبوب در جامعه چاپ سه بعدی است. این قوی، انعطاف‌پذیر و بادوام است و آن را به انتخاب رشته‌ای عالی برای کاربردهای مختلف تبدیل می‌کند.

PETG مخفف پلی اتیلن ترفتالات (PET) پلاستیک تقویت شده با گلیکول (G) است. افزودن گلیکول باعث می شود که PET پایه به میزان قابل توجهی شکننده تر و استفاده آسان تر شود. استحکام، انعطاف پذیری و دوام PETG آن را به گزینه ای ایده آل برای قطعات کاربردی تبدیل کرده است. برای بهبود ظاهر آن در این کاربردهای کاربردی، بسیاری به دنبال صاف کردن سطح قطعه پس از چاپ هستند. صاف کردن، دید خطوط لایه و بدشکلی ها را در چاپ کاهش می دهد، و در نتیجه بخش بصری دلپذیرتری ایجاد میکند

 

چاپ زیباتر

این کلیپ‌ها به بهترین شکل در PETG چاپ می‌شوند (منبع: srwilson58 از طریق Thingiverse)

بسیاری مایلند خطوط لایه را در چاپ های PETG خود با صاف کردن قطعه پس از چاپ کاهش دهند. با این حال، به دلیل خواص شیمیایی فیلامنت، نمی توان آن را با استفاده از روش های سنتی صاف کردن صاف کرد.

 

به طور خاص، ساختار پلیمر PETG بسیار مقاوم در برابر مواد شیمیایی است که حل شدن آن را با استفاده از مواد اسیدی مانند حلال ها دشوار می کند. به این ترتیب ، شما باید از مواد شیمیایی متفاوتی نسبت به مواد مورد استفاده در رشته های دیگر استفاده کنید.

سنباده زدن

سنباده زدن روشی رایج برای صاف کردن پرینت های سه بعدی است

سنباده کاری یکی از رایج ترین روش ها برای صاف کردن قطعات پرینت سه بعدی است، زیرا بر روی انواع رشته ها به خوبی کار می کند. این می تواند برآمدگی های ناخواسته روی یک قسمت (مانند داربستها) را از بین ببرد ، و همچنین دید خطوط لایه را کاهش دهد. با این حال، اگر قطعه بسیار بزرگ یا پیچیده باشد، می تواند نسبتاً زمان بر باشد.

هنگام سمباده زدن، توصیه می کنیم که از یک کاغذ سنباده کم سنباده شروع کنید و در حین سنباده به سمت سنگ شن بالاتر حرکت کنید. برای جلوگیری از گرفتگی، می‌توانید در حین پیشروی به سمت کاغذ سنباده با شن و ماسه با آب سمباده بزنید. حتماً با حرکت دایره ای و یکنواخت سمباده بزنید تا سطح صاف تری ایجاد کنید. برای جزئیات بیشتر در مورد این فرآیند، مقاله ما را در مورد تمیز کردن و پس پردازش پرینتر های سه بعدی خود بررسی کنید.

پرداخت

پولیش یک روش عالی برای صاف کردن انواع فیلامنت است

پولیش یک روش عالی برای صاف کردن انواع فیلامنت است (منبع: Polymaker via Fabbaloo)استفاده از ترکیب پولیش یکی دیگر از راه های عالی برای صاف کردن چاپ PETG است. در واقع، یک پولیش خوب، اثرات سنباده را افزایش می دهد و خطوط لایه را از چاپ شما حذف می کند.قبل از شروع، مطمئن شوید که قسمت قطعه به اندازه کافی با کاغذ سنباده بالا سمباده شده است. در غیر این صورت پولیش به خوبی به قطعه نمی چسبد. ما متوجه شده‌ایم که پولیش‌های فلزی مایع مانند Brasso روی اکثر برندهای PETG به خوبی کار می‌کنند.برای استفاده از پولیش، مقدار کمی را روی یک پارچه تمیز کننده نرم بریزید. سپس پارچه را روی تمام قسمت بمالید تا تمام لاک جذب شود. کار را با برداشتن قسمتی از پارچه استفاده نشده و صاف کردن سطح آن به صورت آینه ای به پایان برسانید.ممکن است لازم باشد نیروی کمی را برای این کار اعمال کنید ، بنابراین این تکنیک ممکن است برای قسمتهای شکننده تر مناسب نباشد.

پوشش

پوشش دادن قسمت چاپ شده با اپوکسی

پوشش دادن قسمت چاپ شده با اپوکسی (منبع: Smooth-On)پوشاندن پرینت PETG یک راه عالی دیگر برای صاف کردن سطح و پنهان کردن ناهنجاری ها است. مانند PLA و ABS، رزین اپوکسی یک ماده محبوب برای پوشش دادن چاپ های PETG است. XTC-3d یک انتخاب خاص از اپوکسی در جامعه چاپ سه بعدی است. خود تراز می شود، به این معنی که به آرامی روی قسمت جریان می یابد و ضربه های قلم مو را به راحتی نشان نمی دهد. همچنین پس از اجرا، پوششی براق ایجاد می کند، بنابراین ممکن است نیازی به ادامه سمباده پس از اعمال اپوکسی نباشد.بسته به انتخاب اپوکسی ، ویژگی های پوشش چاپ شما متفاوت خواهد بود. این فرایند به طور معمول شامل آماده سازی ترکیب اپوکسی رزین ، سپس با دقت بر روی کاغذ با یک برس کوچک است. برای جزئیات بیشتر ، دستورالعمل های مارک اپوکسی خاص خود را بررسی کنید.

حرارت درمانی

عملیات حرارتی بخشی می تواند خطوط لایه را ذوب کند

عملیات حرارتی یک قطعه می تواند خطوط لایه را ذوب کند (منبع: Fabbaloo)

اگرچه PETG تا حدودی در برابر حرارت مقاوم است، عملیات حرارتی هنوز یک گزینه مناسب برای صاف کردن قطعات PETG است.توجه به این نکته مهم است که برای اجرای این تکنیک به یک تفنگ حرارتی با کنترل دما بسیار دقیق نیاز دارید. دمای توصیه شده برای عملیات حرارتی PETG بین برندها متفاوت است، با این حال، معمولاً به دمای ذوب رشته نزدیک است (معمولاً حدود 250 درجه سانتیگراد). این می تواند عملیات حرارتی قسمت شما را بدون خراب شدن چاپ مشکل کند.هدف کلی عملیات حرارتی ذوب کردن یک لایه بسیار نازک از سطح چاپ است. اگر به درستی انجام شود، این کار خطوط لایه را ذوب می کند و شکاف های نامطلوب در چاپ را پر می کند. در نهایت، نتیجه یک بخش صاف و حرفه ای است.کلید عملیات حرارتی پرینت های شما یکنواختی است. هنگام صاف کردن ، سعی کنید فاصله ثابت از چاپ را حفظ کنید و در یک حرکت صاف و مداوم حرکت کنید. اگر تجربه زیادی در استفاده از تفنگ حرارتی ندارید، سعی کنید تنظیمات دما را شماره گیری کنید تا به چاپ خود آسیب نرسانید. اگرچه عملیات حرارتی در دمای پایین‌تر آهسته ‌تر خواهد بود، اما احتمال آسیب رساندن به قطعه‌تان کمتر است.

روش‌ها و گزینه‌های کاربردی

محبوب ترین روش کاربرد صاف کردن بخار نامیده می شود. در این روش ، چاپ مستقیماً در معرض بخارهای ماده شیمیایی قرار می گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این فرآیند ، مقاله ما در مورد صاف کردن بخار ABS را بررسی کنید. همچنین می توانید دستمال یا دستمال کاغذی آغشته به ماده شیمیایی را در اطراف مدل قرار دهید تا به نتایج مشابه برسید. با این حال، استفاده از محلول با قلم مو یا فرو بردن مستقیم چاپ در محلول توصیه نمی شود، زیرا ممکن است مدل به شدت آسیب ببیند.اگر به دنبال راه حل حرفه ای تر هستید، راه حل های خودکار مختلفی مانند Zortrax Apoller و Polymaker Polysher وجود دارد. این ماشین ها فرآیند صاف کردن را بسیار ساده می کنند ، اما با همه انواع مواد شیمیایی سازگار نیستند. به این ترتیب، قبل از شروع صاف کردن، مطمئن شوید که حلال شما با دستگاه سازگار است.

کپی رایت 2022 | همه محتوای سایت برای جهان 3D محفوظ می باشد.

Support