• info@jahan3d.com
  • 021-55178292
  • wapp: 0902-5942454

فیلامنت POM PA TPU و نحوه پرینت آن

مواد اولیه پرینترهای سه بعدی ماده‌ای به نام فیلامنت است، این ماده از انواع مختلفی تشکیل شده و هر کدام از انواع آن دارای ویژگی‌ های خاصی است. فیلامنت POM PA TPU یکی از انواع فیلامنت‌ های پرینتر سه بعدی است که استحکام و چسبندگی بالایی دارد. در این مقاله درباره این فلامنت و نحوه پرینت آن صحبت کرده‌ایم.

فیلامنت POM PA TPU چیست؟

فیلامنت پرینتر سه بعدی رشته نازکی از ترموپلاستیک‌ هاست و از آن‌ به مانند کارتریج در پرینتر معمولی استفاده می‌ شود. هر چه فیلامنت‌ ها کیفیت بهتری داشته باشند، ظاهر محصول تولید شده بهتر خواهد بود. فیلامنت‌ های پرینتر سه بعدی در رنگ، جنس، دمای ذوب و ضخامت‌ های متفاوتی تولید می‌ شود.

از آن جایی که هر کدام از فیلامنت ها دارای ویژگی‌ های خاصی هستند، لازم است در هنگام انتخاب فیلامنت به ویژگی‌ های آن توجه خاصی داشت تا بتوان بهترین فیلامنت برای کاربرد مورد نظر را پیدا کرد. فیلامنت POM PA TPU از فیلامنت‌های مستحکمی است که به دلیل این ویژگی در صنعت از این فیلامنت برای تولید اشیا سه بعدی مختلف استفاده می‌ شود.

فیلامنت POM PA TPU تشکیل شده از ماده‌ ای به نام پلی اکسی متیلن یا پلی استال است که به صورت اختصار با POM شناخته می‌شود. POM ماده ترموپلاستیکی است که در سال 1920 کشف شد و امروزه از آن در چاپ سه بعدی استفاده بسیاری می‌ شود. ماده POM ماده‌ ای نیمه کریستالی است و دارای رنگ سفید است. گفتنی است ماده POM در زمینه قالب تزریق پس از پلی پروپیلن و پلی آمید قرار می‌ گیرد.

ماده POM به طور کل به دو شکل POMH و POMC تولید می‌ شود که اولی نوعی هموپلیمر بوده که در دهه 50 به بازار معرفی شد و دومی نوعی کوپلیمر است که در دهه 1960 روانه بازار شد. POMH دارای خواص مکانیکی بهتری بوده ولی در برابر اشعه ماورا بنفش مقاومت کمی از خود نشان می‌ دهد. در مقابل POMC خواص شیمیایی و حرارتی بهتری داشته و در نتیجه در برابر تاثیرات شیمیایی و نوسانات دما بهتر از خود واکنش نشان می‌ دهد. برای تولید فیلامنت POM PA TPU از ماده POMC به دلیل ویژگی‌ های ذکر شده و اکسترود آسان‌ تر استفاده می‌ شود.

فیلامنت POM PA TPU دارای چه ویژگی‌ ها و کاربردهایی است؟

فیلامنت POM PA TPU رشته قوی و مستحکمی است، مقاومت بالایی در برابر سایش داشته و چسبندگی خوبی نیز دارد. این چسبندگی بالا موجب شده در هنگام تولید شی سه بعدی فیلامنت‌ های POM PA TPU به خوبی به هم چسبیده و ساختار مستحکمی را برای ماده سه بعدی تولید شده به وجود آورد. این فیلامنت در برابر دما مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می‌ دهد، به طوری که در معرض دمای 40 تا 140 درجه سانتیگراد تغییر شکلی برای شی سه بعدی ساخته شده با فیلامنت POM PA TPU به وجود نمی‌ آید. برای استفاده از فیلامنت POM PA TPU نیاز به صفحه داغ وجود داشته و از دیگر ویژگی‌ های آن می‌ توان به تاب برنداشتن (و یا خیلی کم تاب برداشتن) و عدم نیاز آن به فن خنک کننده اشاره کرد.

یکی از مهم‌ ترین مزایای فیلامنت POM PA TPU حساس نبودن به مواد شیمیایی است. این مزیت موجب آن شده که بتوان ساختارهای سه بعدی مختلف را بدون نگرانی ضد عفونی کرد و یا از رنگ‌ های مختلفی برای رنگ کردن این اشیا استفاده کرد. از فیلامنت POM PA TPU در صنایع خودروسازی، پزشکی، بسته‌ بندی و فناوری‌ های مهندسی با دقت بالا استفاده می‌ شود.

از آن جایی که این فیلامنت‌ ها مقاومت بسیاری در برابر ضربه دارند، اصطکاک کمی دارند و همچنین از خواص کشویی خوبی برخوردار هستند، در ساخت چرخ‌ دهنده‌ ها از این فیلامنت بسیار استفاده می‌ شود. همان‌طور که پیش‌تر گفته شد فیلامنت POM PA TPU دارای رنگ سفید است و در برابر ضدعفونی‌ کننده‌ ها از خود حساسیتی نشان نمی‌ دهد. به دلیل این دو ویژگی ذکر شده از این فیلامنت برای تولید اتصالات داخلی خودرو و مواد مناسب برای کاشت دندان استفاده می‌ شود.

نحوه پرینت با فیلامنت POM PA TPU به چه صورت است؟

برای پرینت سه بعدی با فیلامنت POM PA TPU، لازم است پرینتر مورد نظر دارای صفحه داغ باشد زیرا این ماده کشسانی بالایی دارد و برای چسبندگی به صفحه چاپ نیاز به دمای بالا دارد. برای چاپ با فیلامنت POM PA TPU در ابتدا لازم است دمای صفحه را در بین 90 تا 120 درجه سانتیگراد و دمای نازل را در بین 250 تا 270 درجه سانتی‌گراد قرار دهید. گفتنی است فاصله بین نازل و صفحه داغ باید به هم نزدیک باشد تا در شروع پرینت سه بعدی لایه اول به خوبی به میز بچسبد. پس از پایان پرینت سه بعدی با سرد شدن میز قطعه به راحتی از روی صفحه جدا می‌ شود.

در حین پرینت با فیلامنت POM PA TPU باید به چه نکاتی توجه داشت؟

از مهم‌ ترین نکاتی که در حین پرینت سه بعدی با فیلامنت POM PA TPU باید به آن توجه داشت، تولید گاز سمی در حین چاپ است. این فیلامنت در حین چاپ فرمالدئید تولید می‌ کند، به همین دلیل لازم است فضایی که در آن چاپ سه بعدی صورت می‌ گیرد تهویه مناسبی داشته باشد. همچنین تکنسین دستگاه پرینتر سه بعدی نیز باید به اندازه کافی در برابر این گاز سمی تولید شده با پوشیدن لباس‌ های مخصوص و همراه داشتن ماسک مخصوص برای صورت از خود محافظت کند.

لازم است به این نکته توجه داشته باشید که در هنگام چاپ سه بعدی با فیلامنت POM PA TPU باید برش مناسبی را پیدا کنید. برش‌ هایی مانند Cura یا Simplify3D دارای طیف گسترده‌ ای از پارامترها هستند و می‌ توانند روند چاپ را به خوبی شبیه‌ سازی کنند.

فیلامنت POM PA TPU یکی از انواع فیلامنت‌ های پرینتر سه بعدی است که به دلیل ویژگی‌ های منحصر به فردی که دارد، در صنایع مختلف از آن استفاده می‌ شود. ویژگی‌ های خاص این فیلامنت موجب به وجود آمدن قیمت بالا برای این فیلامنت شده است. به همین دلیل برخی از افراد به جای استفاده از فیلامنت POM PA TPU از فیلامنت PLA که از نظر استحکام شباهت بالایی به فیلامنت POM PA TPU دارد استفاده می‌ کنند.

شرکت جهان پویان علم و صنعت چندین سال است که در زمینه تولید پرینترهای سه بعدی FDM فعالیت می‌ کند. در صورت نیاز به پرینترهای سه بعدی و یا فیلامنت به عنوان ماده اولیه این پرینترهای سه بعدی، می‌ توانید با این شرکت تماس گرفته و مواد مصرفی خود را با بالاترین کیفیت و مناسب‌ ترین قیمت خریداری نمایید.

کپی رایت 2022 | همه محتوای سایت برای جهان 3D محفوظ می باشد.

Support