• info@jahan3d.com
 • 021-55178292
 • wapp: 0902-5942454

ساخت منظومه شمسی مکانیکی با پرینتر سه بعدی

پرینترهای سه بعدی آنقدر از نظر کارایی پیشرفت کرده‌ اند که می‌ توانید تقریبا هر چیزی که دوست دارید را با آن بسازید. این برای طرفداران علم خبر خوشحال کننده‌ ای است. پرینتر سه بعدی برای طراحی لوازم و اشیا مختلف دست شما را باز گذاشته است. اما دوستداران علم علاقه زیادی به اشیایی دارند که شبیه ساز دنیای واقعی است. تقریبا بسیاری از افراد به منظومه شمسی علاقه دارند. ترسیم نوع حرکت سیارات به دور خود و به دور خورشید کاری هیجان انگیز به نظر می‌ رسد. اگر شما نیز به این کار خیلی علاقه دارید، می‌ توانید با پرینتر سه بعدی ساخت آن را امتحان کنید. ساخت منظومه شمسی مکانیکی با پرینتر سه بعدی کاملا امکان پذیر است. در این مطلب چند مدل جذاب که می‌ توان با پرینتر سه بعدی درست کرد را به شما معرفی می‌ کنیم.

منظومه شمسی طرح چرخ دنده

روش‌ های زیادی برای طراحی و اجرای حرکت سیارات در منظومه شمسی وجود دارد. منظومه شمسی مکانیکی که می‌ خواهید با پرینتر سه بعدی درست کنید، می‌ تواند حالت چرخ دنده داشته باشد.

این منظومه شمسی بر پایه چرخ دنده‌ ها طراحی شده است. پس بهتر است پیش از این که بخواهید آن را اجرا کنید، از وجود فیلامنت کافی اطمینان حاصل کنید. در ساخت این منظومه شمسی می‌ توانید از چوب یا مقواهای محکم به صورت ترکیبی نیز استفاده کنید. با این کار تا حدودی در مصرف فیلامنت صرفه جویی می‌ کنید.

منظومه شمسی طرح چرخ دنده

دانلود منظومه شمسی طرح چرخ دنده

منظومه شمسی مکانیکی ساده

بدون شک یکی از ساده‌ ترین طرح‌ هایی که می‌ توانید با پرینتر سه بعدی اجرا کنید، طرح منظومه شمسی مکانیکی ساده است. اما این پروژه کاملا بر اساس وضعیت حرکت سیارات به دور خورشید طراحی شده است. این مدل می‌ تواند حرکت 6 سیاره داخلی و قمر زمین را به حرکت درآورد.

برای ساخت منظومه شمسی مکانیکی با پرینتر سه بعدی باید ابتدا یک استوانه پایه‌ دار باریک طراحی کنید تا چرخ دنده‌ ها و دسته حرکت دهنده بر روی آن قرار بگیرند. همچنین باید به تعداد سیاراتی که قرار است به دور خورشید بچرخند، گوی‌ های رنگی طراحی کنید. در نظر داشته باشید باید چرخ دنده‌ هایی را نیز طراحی کنید که بر روی استوانه سوار شده و خورشید و سیارات را به حرکت در می‌ آورند.

لینک مفید

مدل مکانیکی پایه‌ دار

نظرتان در مورد ترکیب کمی علم الکترونیک با استفاده از پرینتر سه بعدی چیست؟ مدل منظومه شمسی پایه‌ دار جزو مدل‌ های جذابی است که در بخش پایینی خود چرخ دنده‌ هایی دارد که به صورت پایه درآمده اند. نکته جذاب در مورد این منظومه این است که درون گوی خورشید یک لامپ LED زرد رنگ قرار می‌ گیرد و با حرکت چرخ دنده‌ ها روشن می‌ شود. می‌ توانید آن را به برق هم متصل کنید. با این طراحی جذاب، هرگاه منظومه خود را به برق متصل کنید، خورشید روشن می‌ شود. بقیه سیارات گوی‌ های توپری هستند که درون آن‌ها چیزی قرار نمی‌ گیرد.

 

مدل مکانیکی پایه‌ دار

 

دانلود مدل مکانیکی پایه‌ دار

منظومه شمسی مدل مینی

شاید دوست داشته باشید یک منظومه شمسی کوچک و درعین حال جذاب داشته باشید. پرینتر سه بعدی به شما این امکان را می‌ دهد که به صورت یکپارچه یک منظومه شمسی برای خود درست کنید. این منظومه در اندازه کوچک طراحی شده است، اما می‌ توانید آن طور که خود علاقه دارید آن را طراحی کنید. طرح به صورت یکپارچه طراحی شده و به چرخ دنده یا هر چیز دیگری برای طراحی آن نیاز ندارید. تنها به یک پایه برای نگه داشتن سیاره‌ ها و خورشید و به گوی‌ های تو پر برای شبیه ساز سیارات و خورشید نیاز دارید. این طرح متحرک است اما در نظر داشته باشید خورشید در این مدل ثابت است و تنها می‌ توانید سیارات را به دور خورشید بچرخانید.

 

منظومه شمسی مدل مینی

لینک مفید

منظومه خورشیدی مکانیکی مدل Orrery

ساخت منظومه شمسی مکانیکی با پرینتر 3 بعدی کار شما را خیلی ساده می‌ کند. همچنین می‌ توانید خلاقیت به خرج داده و طرحی که در ذهن دارید را طراحی کنید. منظومه خورشیدی مدل Orrery هم به سرعت درست می‌ شود و هم این که می‌ توانید از طرح زیبای آن برای کلاس‌ های آموزشی یا حتی کلکسیون خود نیز استفاده کنید.

این مدل مکانیکی هر 8 سیاره منظومه شمسی را در خود جای داده است. برای درست کردن آن به 102 قطعه مختلف نیاز دارید. شما به کمک این قطعات حرکت حلقه‌ ای سیارات بر روی مدارشان را شبیه سازی می‌ کنید.

تنظیمات پرینتر

 •  رافت‌ها: مهم نیست
 •  پشتیبانی: بله
 • وضوح: حداکثر 0.4 میلی‌ متر

منظومه خورشیدی مکانیکی مدل Orrery

دانلود منظومه خورشیدی مکانیکی مدل Orrery

منظومه شمسی 6 سیاره

سیارات منظومه شمسی به دو بخش داخلی و خارجی تقسیم می‌ شوند. مدل منظومه 6 سیاره همان طور که از نامش پیداست، تنها 6 سیاره منظومه بخش داخلی را پوشش می‌ دهد. برای ساخت این منظومه شمسی باید پرینتر را روی حالت infill 15% بگذارید. همچنین برای طراحی‌ لایه‌ ها باید از لایه‌ های نازک و ظریف استفاده کنید. بخش پایه دارای لایه‌ های 0.4 میلی‌ متری و بخش‌ های دیگر دارای لایه‌ های 0.25 میلی‌ متری است. همچنین شما به 5 عدد پیچ‌ M3 که هر کدام 10 میلی‌متر هستند، نیاز دارید.

منظومه شمسی 6 سیاره

دانلود منظومه شمسی 6 سیاره 

منظومه شمسی دو رنگ

مدل دیگری که می‌ توانید با پرینتر سه بعدی آن را پیاده سازی کنید، مدل دو رنگ است. منظومه شمسی دو رنگ از نظر کارایی ساده است. اما باید کمی علم الکترونیک نیز داشته باشید. این منظومه با دو فیلامنت آبی و زرد طراحی شده است. یک پایه برای نگهداشتن منظومه و همچنین چرخ دنده‌ هایی برای به حرکت در آوردن آنها طراحی شده است. اما در وسط پایه سیم پیچی قرار گرفته که به کمک یک کلید جریان برق وارد آن شده و خورشید در مرکز سیارات روشن می‌ شود.

این مدل حرکت 8 سیاره منظومه شمسی را در طی یک ماه به نمایش می‌ گذارد. این مدل به کمک پرینتر سه بعدی پرینت می‌ شود. بنابراین شاید برای مرتب کردن دندانه‌ ها به سنباده یا چاقو نیاز داشته باشید. طول کل مدل 20 سانتی متر است و برای نگه داشتن سیارات از میله‌ های فلزی 3 میلی‌ متری استفاده شده است. همچنین قطعات با ضخامت 0.4 میلی‌ متر پرینت شده است. در ساخت این منظومه، برای استحکام بیشتر از PLA نیز استفاده می‌ شود. توصیه می‌ کنیم برای پرینتر بهتر ارتفاع لایه‌ ها را بر روی 0.2 میلی‌ متر تنظیم کرده و حالت infill را روی 15 درصد قرار دهید.

منظومه شمسی دو رنگ

دانلود منظومه شمسی دو رنگ

منظومه شمسی دورانی

یکی از زیباترین طراحی‌ هایی که می‌ توانید برای منظومه شمسی در نظر بگیرید، طرح دورانی است. این طرح به کمک یک پایه و دایره‌ های درهم ساخته می‌ شود. خورشید به وسیله یک میله کوچک به پایه متصل شده و در جای خود ثابت شده است. سیارات دیگر به دایره‌ هایی متصل‌ اند که می‌ توانند آنها را به دور دور خورشید بچرخانید. برای پرینت این طرح با پرینتر سه بعدی تنظیمات زیر را اعمال کنید.

 • برند پرینتر: Prusa
 • مدل پرینتر: i3 MK2S
 •  رافت‌ها: لازم نیست
 • پشتیبانی: لازم ندارد
 •  وضوح: 0.2
 •  حالت Infill: 10 الی 15 درصد

منظومه شمسی دورانی

 

دانلود منظومه شمسی دورانی

کپی رایت 2022 | همه محتوای سایت برای جهان 3D محفوظ می باشد.

Support