• info@jahan3d.com
 • 021-55178292
 • wapp: 0902-5942454

راهنمای خرید پرینتر سه بعدی

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

دستگاه‌ های پرینتر سه بعدی با تکنولوژی بالای خود توانستند در سال‌ های اخیر توجه افراد بسیاری را به خود جلب کنند. استفاده گسترده از قطعات تولید شده بوسیله پرینتر سه بعدی باعث شده هر ساله انواع جدیدی از پرینتر سه بعدی با تکنولوژی‌ های ساخت و امکانات متفاوت وارد بازار شوند. همین تنوع بالا باعث شده تا مشتریان برای خرید پرینتر سه بعدی دچار سردرگمی شوند. برای خرید دستگاه پرینتر سه بعدی باید پارامترهای مختلفی را مد نظر قرار دهید تا در نهایت بودجه مورد نظر خود را به درستی مصرف کنید. در ادامه این مطلب از سایت جهان سه بعدی اطلاعات مفیدی را به عنوان راهنمای خرید پرینتر سه بعدی با شما در میان می‌ گذاریم.

سیستم و تجهیزات حرکتی

یکی از مواردی که تاثیر بسیار زیادی روی کیفیت نهایی کار دستگاه پرینتر سه بعدی خواهد داشت، سیستم حرکتی مورد استفاده در آن است. معمول‌ ترین سیستم‌ های به کار رفته در این تجهیزات عبارتند از:

 • سیستم بازوی رباتیک
 • سیستم دلتا
 • سیستم کارتزینی CoreXY
 • سیستم کارتزینی xz
 • سیستم کارتزینی xy

در بین این موارد سیستم‌ های کارتزینی CoreXY و xy استفاده بیشتری در پرینترهای سه بعدی دارند. در زمان خرید حتما باید اطلاعات کافی در مورد سیستم حرکتی از عوامل فروش پرینتر سه بعدی دریافت کنید. پارامتر مهم بعدی که در این میان مطرح می‌ باشد، تجهیزات حرکتی است که برای این محصولات به کار رفته‌ اند. تجهیزات حرکتی به کار رفته در دستگاه پرینتر سه بعدی تاثیر بسیار زیادی روی دقت و میزان استهلاک دستگاه خواهد داشت.

مهمترین تجهیزات به کار رفته در دستگاه پرینتر سه بعدی عبارتند از: “بال اسکرو، ACME، لید اسکرو و پیچ و مهره” استفاده از این قسمت‌ های در کنار مدول‌ های حرکتی مختلف مانند ریل واگن، رولبرینگ و شفت اجازه می‌ دهد تا روند چاپ یا پرینت سه بعدی به درستی انجام گردد. در میان این تجهیزات حرکتی ذکر شده، دستگاه‌ هایی که دارای بال اسکرو به همراه شفت و رولبرینگ هستند، راندمان نهایی بالایی دارند. همچنین در نظر داشته باشید که محصولاتی که در آنها از پیچ و مهره برنجی استفاده شده استهلاک و ضریب خطای بالایی دارند. پس در زمان خرید پرینتر سه بعدی حتما باید پارامتر تجهیزات حرکتی استفاده شده در دستگاه را به شکل دقیق مورد بررسی قرار دهید.

سیستم حرکتی پرینتر سه بعدی

حجم پرینتر سه بعدی

برای تعیین حجم پرینتر سه بعدی ارتفاع، طول و عرض دستگاه را مورد بررسی قرار می‌ دهند و باید این مورد را در نظر داشته باشید که اینجا حجم دستگاه برای ما تعیین کننده حجم قطعه مورد نظر خواهد بود. البته در مواردی برای تولید قطعات مختلف آنها را به قطعات کوچک‌ تری تقسیم می‌ کنند. سپس هر بخش را به صورت جداگانه پرینت کرده و آنها را در کنار هم قرار می‌ دهند تا به قطعه یکپارچه نهایی دست پیدا کنند. البته باید در نظر داشته باشید که بهتر است برای تولید قطعات بزرگ سراغ عوامل فروش پرینتر سه بعدی بزرگتری بروید که امکان تولید قطعات بزرگ را به صورت یکپارچه به شما می‌ دهد. چرا که در غیر این صورت و تولید قطعات کوچک و مونتاژ آنها کیفیت نهایی کار کاهش پیدا می‌ کند.

حجم پرینتر سه بعدی

سیستم تزریق مواد دستگاه پرینتر سه بعدی

به طور کلی در دستگاه‌ های پرینتر سه بعدی از دو نوع سیستم تزریق مواد (سیستم‌ های تغذیه کننده مواد) با تکنولوژی FMD استفاده می‌ شود. این موارد عبارتند از: “سيستم تغذيه کننده بودِن (Bowden) و سيستم تغذيه مستقيم (Direct)” سیستم‌ های تغذیه مستقیم این امکان را به استفاده کنندگان می‌ دهند که کنترل بهتری روی روند تزریق مواد داشته باشند، به خصوص این که چنین سیستمی به شما اجازه می‌ دهد، پس کشیدگی در زمان پرینت را کنترل کنید و به توانید در روند تولید قطعا مواد ارتجاعی را نیز به کار ببرید. همچنین دستگاه‌ هایی که از سیستم تزریق Bowden در آنها استفاده شده از آنجایی که سیستم تغذیه مواد فاصله زیادی با نازل دارد و تقریبا پشت دستگاه قرار گرفته است، روند رساندن مواد با لوله‌ های خاصی انجام می‌ شود. همین موضوع باعث می‌ شود تا فشار کمتری به بخش‌ های مختلف دستگاه پرینتر سه بعدی وارد شود و از سوی دیگر روند پرینت با سرعت بیشتری انجام گردد. البته باید در نظر داشته باشید که سیستم‌ های Bowden دقت عمل نمونه‌ های Flexible را ندارند.

سیستم تزریق مواد دستگاه پرینتر سه بعدی

نکات مربوط به صفحات ساخت

بخش‌ های مرتبط به صفحات ساخت می‌ توانند تاثیر زیادی روی نتیجه نهایی کار دستگاه پرینتر سه بعدی داشته باشند. در پرینترها معمولا از صفحاتی به جنس آلومینیوم، آهن، شیشه، چوب و PCB استفاده می‌ شود. هر کدام از این صفحات ویژگی‌ های منحصر به فردی دارد که روی نتیجه نهایی کار تاثیر زیادی خواهد گذاشت. به عنوان مثال صفحات آلومینیومی یکی از بهتری گزینه هاست، چرا که طول عمر بالا و ضریب انتقال حرارت مناسبی دارد.

از سوی دیگر به مرور زمان دچار تاب برداشتن نخواهد شد. اما صفحات شیشه‌ ای در این میان ممکن است به مرور زمان اصطلاحا تاب بردارند و همین روند کالیبراسیون را با مشکل مواجه خواهد کرد. مورد بعدی که در این قسمت باید به آن توجه کرد، سیستم گرمکن صفحات است. استفاده از بخش باعث می‌ شود تا روند چسبندگی قطعه روی صفحه بیشتر باشد. به خصوص در شرایطی که قصد استفاده از پرینتر سه بعدی به وسیله موادی مانند ABC دارید، صفحات گرمکن بخش‌ های بسیار مهم و ضروری هستند.

تعداد نازل دستگاه پرینتر سه بعدی

تعداد نازل‌ های استفاده شده در پرینتر سه بعدی تاثیر بسیار زیادی روی قیمت نهایی این محصولات خواند داشت و صد البته روی کیفیت کار و سرعت آنها نیز تاثیر فراوانی دارند. به عنوان مثال پرینتر سه بعدی که دارای دو یا سه نازل است می‌ تواند از چند فیلامنت برای پرینت استفاده کرده و قطعه را با 2 یا 3 رنگ متفاوت آماده سازد. در بسیاری از این پرینترهای سه بعدی امکان ساپورت گذاری با مواد خاصی مثل HIPS و PVA وجود دارد که اولی حلال در لیمونن و دومی حلال در آب است.

البته باید این مورد بسیار مهم را نیز در نظر داشته که کار با دستگاه‌ های دارای چند نازل سخت است و نیاز به تجربه و مهارت بسیار بالا دارد. به همین دلیل ممکن است در بسیاری از موارد مشتریان سراغ عوامل فروش پرینتر سه بعدی تک نازل بروند. مورد بعدی که در این بخش باید مد نظر قرار دهید، روند تعویض نازل می‌ باشد. از آنجایی بین دیواره نازل و مواد تزریقی اصطکاک وجود دارد، به مرور زمان شاهد فرسایش این بخش از پرینتر سه بعدی خواهیم شد. در ضمن باید این مورد را در نظر داشته باشید که قطر نازل مورد نظر برای تعویض باید با توجه به ابعاد و کیفیت قطعه باید انجام شود. به طور کلی داشتن نازل‌ های مختلف برای دسترسی به دقت متفاوت تولید قطعات مورد بسیار مهمی است که در زمان خرید پرینتر سه بعدی باید در نظر داشته باشید.نازل پرینتر سه بعدی

نازل پرینتر سه بعدی چیست؟

دقت و سرعت دستگاه پرینتر سه بعدی

دقت و سرعت دستگاه از پارامترهای بسیار مهمی هستند که قطعا قبل از خرید پرینتر سه بعدی باید به آنها توجه ویژه داشته باشید. دقت در دستگاه پرینتر سه بعدی عبارت است از: “تفاوت ابعاد و خطای موجود بین قطعات پرینت شده و مدل‌ های دیجیتالی مورد نظر” این پارامتر را که با تلرانس نیز می‌ شناسند، در زمان خرید پرینتر سه بعدی باید حتما مد نظر داشته باشید. چرا که اگر قصد تولید قطعات ظریف و دقت بالا را داشتید، بی شک به نمونه‌ هایی نیاز خواهید داشت که دقت بسیار بالایی دارند.
موضوع بعدی که روی انتخاب پرینتر سه بعدی می‌ تواند تاثیر بگذارد، سرعت پرینت دستگاه می‌ باشد. واحدی که برای سنجش سرعت کار این دستگاه‌ ها در نظر گرفته اند میلیمتر بر ثانیه است که به ما سرعت حرکت نازل در زمان تزریق مواد را نشان می‌ دهد. به طور کلی می‌ توان گفت بیشتر پرینترهای معمولی سرعتی در حدود 40 تا 100 میلیمتر بر ثانیه دارند.

سایر نکات مهم برای خرید پرینتر سه بعدی

تا اینجای کار سعی کردیم اطلاعات مفیدی را به عنوان راهنمای خرید پرینتر سه بعدی با شما در میان بگذاریم، اما باید این مورد را در نظر داشته باشید که پارامترهای مختلف دیگری در این زمینه وجود دارد که برای خدمات پرینتر سه بعدی یا خرید و فروش این دستگاه‌ ها مد نظر داشته باشید. در ادامه هر کدام از این پارامترها را به صورت مختصر خدمت شما معرفی میکنیم:

 • کالیبراسیون اتوماتیک
  این مورد عبارت است از تراز نمودن صفحه ساخت و نوک نازل که این کار می‌ تواند به صورت دستی یا اتوماتیک انجام شود که نمونه اتوماتیک دقت بهتری دارد.
 • صاف بودن سطح پرینت
  این باعث می‌ شود در قطعه پرینت شده موجی موجود نباشد. هر چه دقت بالاتر باشد، این پارامتر بهبود می‌ یابد. در ضمن پایین بودن لرزش و تکان دستگاه در زمان کار نیز تاثیر خوبی روی این موضوع دارد.
 • خاموش کن اتوماتیک
  این قسمت اجازه می‌ دهد تا بعد از اتمام پرینت دستگاه خاموش شده و به این صورت در مصرف برق صرفه جویی گردد. البته این کار باعث کاهش استهلاک نیز خواهد شد.
 • رابط کاربری مناسب
  داشتن یک صفحه نمایش مناسب و رابطه کاربری خوب در دستگاه باعث می‌ شود تا بتوانید بدون نیاز به کامپیوتر در کنار دستگاه روند کاری خود را طی کنید.
 • سیستم هایبرنت برای محافظت در برابر قطعی برق
  این سیستم باعث می شود در زمان قطع شدن برق دستگاه پروسه در حال انجام از بین نرود و بتوانید بعد از اتصال مجدد برق ادامه کار خود را انجام دهید.

متخصصان ما در سایت جهان 3D سعی کردند که اطلاعات کلی که در زمینه خرید پرینتر سه بعدی باید بدانید را با شما در میان بگذارند. اما فراموش نکنید که بسته به نوع نیاز، دستگاه مورد نظر نیز فرق خواهد کرد و برای همین بهتر است برای اطلاعات بیشتر و پیدا کردن پاسخ سوال‌ های تخصصی خود با متخصصین ما تماس بگیرید و از تجربه و اطلاعات آنها استفاده کنید.

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

کپی رایت 2021 | همه محتوای سایت برای جهان 3D محفوظ می باشد.

Support