• info@jahan3d.com
  • 021-55178292
  • wapp: 0902-5942454

راهنمای آموزش دقت ابعاد قطعه پرینت شده Dimensional Accuracy

استفاده از پرینترهای سه بعدی امروزه بسیار رواج پیدا کرده و در شرایط مختلف برای تولید قطعات یا محصولات متفاوت از این تجهیزات استفاده می‌ کنند. اما یکی از موارد بسیار مهم در زمان کار کردن این دستگاه‌ ها، توجه به دقت در زمان انجام کار یا به عبارتی رزولوشن آنها می‌ باشد.

جدید بودن فناوری پرینت سه بعدی و دستگاه‌ های مربوط به این عرصه باعث شده که افراد فعال در این عرصه با مشکلات زیادی مواجه شوند، به خصوص این که با پارامترهایی مانند ابعاد چاپ، محورهای سه گانه و… آشنایی ندارند؛ بیشتر سردرگم خواهند شد.

در ادامه این مطلب راهنمای آموزش دقت ابعاد قطعه پرینت شده Dimensional Accuracy را در اختیارتان می گذاریم تا در زمان به کارگیری دستگاه پرینتر سه بعدی با دقت بیشتری پروژه‌های مورد نظر خود را انجام دهید.

منظور از دقت ابعاد پرینت شده چیست؟

 

پرینتر سه بعدی

 

زمانی که صحبت از دقت به میان می‌ آید، منظور ما کیفیت چاپ سه بعدی انجام شده در سه راستای طول، عرض و ارتفاع (X,Y,Z) می‌ باشد. برای درک بهتر مفهوم دقت در این تجهیزات، در ادامه با جزئیات بیشتری این موضوع را مورد بررسی قرار می‌ دهیم.

● دقت افقی پرینت یا رزولوشن در محور XY: یک دستگاه پرینتر سه بعدی معمولا حرکات خود را برای انجام پرینت در دو راستای X و Y انجام می دهد. میزان دقت یا رزولوشن نهایی بستگی به دقت انجام کار دستگاه در این دو محور است.

● دقت ضخامت لایه یا رزولوشن عمودی در پرینتر سه بعدی: روند کار پرینتر سه بعدی به این صورت است که در هر مرحله لایه جدیدی می‌ سازد و مجموع این لایه‌ ها، قطعه پرینت شده نهایی را در اختیار شما قرار می‌ دهد. هر چقدر ضخامت این لایه‌ها کمتر باشد، سرعت انجام کار کُندتر خواهد شد؛ اما کیفیت نهایی و دقت ابعاد قطعه پرینت شده بیشتر می‌شود.

● تکنولوژی دستگاه پرینتر سه بعدی: دستگاه‌ های پرینتر سه بعدی روند چاپ را با استفاده از تکنولوژی‌های خاصی انجام می دهند که هر کدام از آنها ویژگی‌ های مثبت و منفی خود را دارد. به طور کلی هر چقدر تکنولوژی به کار رفته در دستگاه جدیدتر باشد، دقت ابعاد قطعه پرینت شده بیشتر خواهد بود.

تکنولوژی‌ های دستگاه پرینت سه بعدی:

بعد از ظهور دستگاه‌ های پرینتر سه بعدی فعالیت‌ های مختلفی در خصوص ارتقاء تکنولوژی این تجهیزات انجام شد. نتیجه این فعالیت‌ ها ریزتکنولوژی‌ هایی بود که باعث پیشرفت تجهیزات مورد استفاده در این عرصه و افزایش کیفیت نتیجه نهایی کارها گردید. در ادامه راهنمای آموزش دقت ابعاد قطعه پرینت شده Dimensional Accuracy برخی از این تکنولوژی‌ ها را خدمت شما معرفی می‌ کنیم. در نظر داشته باشید که شناخت این تکنولوژی‌ ها اجازه می‌ دهد تا با آگاهی بیشتری روند پرینت سه بعدی را انجام داده و دقت کار‌های انجام شده را افزایش دهید.

تکنولوژی FDM در پرینت سه بعدی:

تکنولوژی FMD یکی از رایج‌ ترین و قدیمی‌ ترین تکنولوژی های به کار رفته در دستگاه‌ های پرینت سه بعدی است. روند کار این تجهیزات چنین است که با قرار دادن لایه‌ های مختلف بر روی هم مدل نهایی را چاپ می‌ کنند و معمولاً برای پرینت سه بعدی قطعات بزرگ مورد استفاده قرار می‌ گیرند. دقت چاپ در دستگاه‌ هایی که از این تکنولوژی استفاده می‌ کنند، به روند حرکت اکسترودر روی محور‌های x و y و سایز نازل بستگی دارد.

از آنجایی که روند لایه گذاری به صورت میکرونی انجام شده و ذوب متریال لمینت به شکلی است که فشار لایه‌ های بالایی کمتر از بخش‌ های پایینی است، امکان بروز خطا در لایه‌ های بالایی افزایش پیدا می‌ کند. همچنین هر چقدر قطر نازل کمتر باشد، دقت چاپ این دستگاه‌ ها افزایش می‌ یابد.

تکنولوژی SLA یا SLS در پرینت سه بعدی:

تکنولوژی SLA معمولاً برای قطعات ریز در و مواردی که نیاز به دقت و ظرافت زیادی دارد، استفاده می‌ شود. قطعات پرینت شده توسط این تکنولوژی کیفیت و دقت بالاتری از محصولاتی که با استفاده از تکنولوژی FMD تهیه می‌ شوند دارند. اما نباید فراموش کرد که روند چاپ این روش می‌ تواند محدودیت‌ هایی به همراه داشته باشد. از این تکنولوژی بیشتر در ساخت قطعات بسیار کوچک مانند قطعات استفاده شده در صنایع جواهرسازی و… استفاده می‌ کنند. معمولاً مواد اولیه به کار رفته در تکنولوژی SLA مایع فتو پلیمر یا رزین می‌ باشد. نوع این رزین‌ها چنین است که وقتی نور بر روی آنها تابیده شود، سخت شده و شکل نهایی را به خود خواهد گرفت.

تکنولوژی material jetting پرینتر سه بعدی:

به گفته بسیاری از افراد فعال در صنعت پرینت سه بعدی، این تکنولوژی به عنوان دقیق‌ ترین روش تولید قطعات با استفاده از دستگاه‌ های پرینتر سه بعدی شناخته می‌ شود. دلیل اصلی دقت بالای این تجهیزات حرارت پایین آنها در زمان کار است که باعث می‌ شود انحراف، انبساط و انقباض کمتر رخ دهد. برای افزایش دقت کار این پرینتر‌ها به خصوص در شرایطی که قصد تولید دیواره‌ های نازک را داریم، باید از مواد اولیه نرم به عنوان ساپورت استفاده کرد. بعد از پرینت سه بعدی این مواد نرم از قطعه پرینت شده حذف می‌ شوند. نکته مهم در زمان استفاده از این دستگاه جلوگیری از انحراف قطعه بعد از اتمام پرینت سه بعدی می‌ باشد.

تکنولوژی Metal 3D Printing برای پرینت سه بعدی فلزات:

در این تکنولوژی روند کار چنین است که لیزر برای ذوب پودر فلز استفاده می‌ کنند. برای بکارگیری این تکنولوژی باید دستگاه و قطعه را در یک محیط گرم و کنترل شده قرار دهید تا روند لایه گذاری توسط پرینتر سه بعدی با کمترین خطای ممکن انجام شود. در مواردی که قصد تولید قطعات با دقت بسیار بالا را دارید، باید حتماً از ساپورت فلزی استفاده کرده و بعد از اتمام کار این ساپورت‌ ها را از قطعه حذف کنید. ساپورت‌ های استفاده شده در این تکنولوژی باید کاملا جامد و به شکل مشبک یا پنجره‌ای باشند تا به راحتی در زمان پرینت قطعه را مهار کرده و بعد از اتمام کار بتوان آنها را جدا کرد. در ضمن از آنجایی که تولید قطعات با استفاده از این تکنولوژی هزینه‌ های زیادی دارد، حتماً قبل از انجام فرآیند تولید با استفاده از نرم افزارهای شبیه سازی قطعه را به شکل دقیق بررسی کرد.

فاکتور‌های مهم برای افزایش دقت پرینت سه بعدی:

تا اینجای کار با ارائه راهنمای آموزش دقت ابعاد قطعه پرینت شده Dimensional Accuracy نکاتی را در خصوص تعریف دقت و تکنولوژی به کار رفته در دستگاه‌ های پرینتر سه بعدی صحبت کردیم. اما فاکتورهای مختلفی هستند که به افراد فعال در این عرصه کمک می‌ کند تا زمان کار دستگاه قطعات خود را با دقت بالاتری تولید کنند. از سوی دیگر توجه به این فاکتورها بعد از اتمام کار اجازه می‌ دهد تا دقت ابعاد قطعه پرینت شده را اندازه گیری یا با سایر قطعات مشابه مقایسه کنید. در ادامه موارد را با هم بررسی خواهیم کرد.

پارامترهای متغیر در ضریب دقت پرینتر سه بعدی

برای سنجش بهتر کیفیت قطعات پرینت شده پارامترهایی را باید در نظر گرفت که عبارتند از:

● انحراف یا انقباض: در زمان انجام پرینت سه بعدی، احتمال انحراف انقباض در بخش‌ های مختلف قطعه وجود دارد. به همین دلیل بعد از اتمام کار باید این مورد را حتما در خصوص قطعه بررسی کنید.

● دقت ابعاد: دقت ابعاد تا حد زیادی به کالیبره بودن دستگاه پرینتر سه بعدی بستگی دارد. از همین رو بهتر است در زمان کار با پرینتر سه بعدی قبل از انجام تولید انبوه قطعات اولیه را با دقت بیشتری مورد بررسی قرار داده تا در صورت وجود هرگونه ناهمخوانی ابعاد با طراحی، تنظیمات دستگاه را تغییر دهید.

● نیاز به ساپورت: قطعاتی که حساسیت و ظرافت بالایی دارند، استفاده از ساپورت می‌ تواند تاثیر مثبتی داشته باشد. اما نباید فراموش کرد که روند حذف ساپورت نیز روی دقت نهایی قطعه تاثیر گذار است و در زمان انجام آن باید دقت کافی به خرج دهید

طراحی اولیه قطعه

دقت نهایی ابعاد قطعه پرینت شده تا حد زیادی به طراحی انجام شده بستگی دارد. بسیاری از تغییرات به وجود آمده بعد از خنک شدن یا پرداخت کاری‌هایی که بعد از ساخت انجام می‌ شوند، ممکن است دقت ابعاد قطعه مورد نظر را کاهش دهند. از همین رو در زمان طراحی باید حتماً دقت داشته باشید که روند کارها با توجه به نوع دستگاه مورد نظر یا تکنولوژی استفاده شده انجام شوند. پرینت سه‌بعدی برای سطوح نازک و صاف مناسب نیست، پس در زمان طراحی باید حتماً قطعه را به شکلی طراحی کرد که روند تولید آن با تکنولوژی به کار رفته در دستگاه مغایرت نداشته باشد.

تا اینجا موارد مهمی در خصوص راهنمای آموزش دقت ابعاد قطعه پرینت شده Dimensional Accuracy را در اختیار شما قرار دادیم. توجه به موضوع دقت ابعاد از مراحل اولیه مانند طراحی تا مراحل پایانی که بررسی کیفی قطعات، کمک می‌ کند تا به نتیجه نهایی مطلوب خود نزدیک‌تر شوید. از آنجایی که میزان آشنایی بسیاری از افراد با تکنولوژی پرینت سه بعدی پایین است، پیشنهاد می‌ کنیم که برای انجام روند کارها با دقت بالاتر سراغ شرکت‌ هایی بروید که تجهیزات به‌روز و نمونه کارهای مناسبی در خصوص تولید قطعات دارند. در ضمن فراموش نکنید برای قطعات ظریف و نیازمند دقت بالا، باید دقت بیشتری در روند انتخاب شرکت مورد نظر خود داشته باشید.

کپی رایت 2022 | همه محتوای سایت برای جهان 3D محفوظ می باشد.

Support