• info@jahan3d.com
  • 021-55178292
  • wapp: 0902-5942454

آموزش پرینت سه بعدی محفوظ در برابر آب و هوا

یکی از مشکلاتی که برای قطعات تولید شده با دستگاه پرینتر سه بعدی پیش می‌ آید، آب بندی و هوابندی قطعه پرینت شده است. بسیاری از افراد فعال در این عرصه برای حفاظت از قطعه تولید شده با استفاده از دستگاه پرینتر سه بعدی،‌ آن را در برابر خشک کن فیلامنت قرار می دهند یا از ظروف فیلامنت خاص استفاده می‌ کنند. اما این روش ها بسیار زمان‌بر هستند و نیاز به مصرف انرژی بالایی دارند. از سوی دیگر هزینه مربوط به این کارها معمولا بالاست و به همین دلیل نمی توان به آن‌ها اتکا کرد.

اولین قدم از آموزش پرینت سه بعدی محفوظ در برابر آب و هوا این است که بتوانید منشاء این رطوبت را تشخیص دهید و سپس از راهکارهایی که در اختیار شما قرار می‌ دهیم، برای آب بندی و هوابندی قطعه پرینت شده خود استفاده کنید.

دلیل نفوذ رطوبت و هوا در قطعات سه بعدی پرینت شده چیست؟

پرینت سه بعدی محفوظ در برابر آب و هوا

در بیشتر موارد دلیل خراب شدن بخشی از قطعه سه بعدی پرینت شده، وجود رطوبت در فیلامنت است. شاید در مراحل اولیه بررسی این رطوبت به چشم نیاید و مقدار آن ناچیز باشد. اما از تاثیرات منفی این موضوع نمی توان غافل شد. این در صورتی است که بسیاری تصور می‌ کنند دلیل بوجود آمدن رطوبت به طراحی اشتباه یا تنظیمات نادرست باز می گردد. معمولا این مشکل در شرایطی پیش می‌ آید که رول فیلامنت به مدت طولانی و بدون محافظ درون دستگاه پرینتر سه بعدی باقی مانده باشد.

فیلامنت دارای خاصیت هیدروکسی است که باعث می‌ شود بعد از قرارگیری در معرض هوای آزاد مقداری رطوبت را به خود جذب کند و از همین رو امکان دارد بعد از اتمام پرینت سه بعدی به مشکل بر بخورید. این مشکل وقتی با شدت بیشتری دیده می‌ شود که برای قطعه مورد نظر در حال پرینت سه بعدی از ساپورت استفاده کنید، چرا که معمولا ساپورت‌ ها از جنس فیلامنت PVA هستند. این مواد دارای خاصیت هیدروکسی بالایی می‌ باشند و علاوه بر آن امکان حل شدن آنها در آب وجود دارد و این اوضاع آنها را در زمان استفاده بدتر خواهد کرد. از همین رو برای کاهش میزان جذب رطوبت و آسیب‌ های ناشی از آن باید ساپورت‌های PVA را درون جعبه ‎هایی نگه دارید که از نفوذ رطوبت به آن‌ها جلوگیری کنید.

مشکلات جذب رطوبت هوا برای قطعات تولید شده با پرینتر سه بعدی

میزان جذب آب و رطوبت موجود در هوا توسط فیلامنت یا انواع ساپورت‌ های نایلون، PVA، ABS یا PLA نسبتا بالاست؛ این در حالی است که حتی مقادیر بسیار کمی رطوبت در این قسمت‌ ها می‌ تواند مشکلات مختلفی را بوجود بیاورد. برخی از رایج‌ ترین این مشکلات عبارتند از:

● شکستن فیلامنت

● ریزش فیلامنت

● حباب دار یا بخاردار شدن فیلامنت که باعث می‌ شود خصوصیت فیزیکی و ظاهری تغییر کند

● افزایش قطر قسمت‌ های از قطعه پرینت شده

● افزایش تردی قطعه بعد از اتمام کار

● افزایش عوارض و خطاها در زمان کار دستگاه پرینتر سه بعدی

یکی از دلایل بوجود آمدن مشکل در شرایطی که فیلامنت رطوبت به خود جذب کرده این است که بعد از اتمام پرینت سه بعدی قطعات، به دمای بالاتری برای اکسترود نیاز خواهند داشت. همین باعث می‌ شود هزینه‌ ها، انرژی مصرفی و فشار وارد شده به تجهیزات بیشتر شود. البته میزان جذب رطوبت به نوع و جنس فیلامنت نیز بستگی دارد.

مثلا در شرایطی که از فیلامنت نوع PET استفاده شود، شاهد این خواهید بود که روند جذب رطوبت تا حد زیادی کاهش پیدا می‌ کند. به همین دلیل است که بسیاری از تولید کنندگان فیلامنت محصولات خود را درون مخزن‌ های مخصوص چند منظوره قرار می دهند. این مخزن یا بسته بندی به شکلی است که هیچگونه رطوبتی ندارد و از طرفی اجازه ورود هوای بیرون را به داخل نمی دهد.

روش‌ های حفاظت از پرینت سه بعدی در برابر آب و هوا

در ادامه آموزش پرینت سه بعدی محفوظ در برابر آب و هوا، راهکارهایی ساده و کارآمد با شما در میان می گذاریم. این روش‌ ها بر خلاف سایر روش‌ های معمول هزینه پایینی دارند و به سادگی قابل اجرا خواهند بود.

● جاذب رطوبت

در شرایطی که مقدار فیلامنت پایین است و قصد استفاده از آن برای اجرای پرینت سه بعدی قطعات نه چندان حساس را دارید؛ می‌ توانید از جاذب‌ های رطوبت استفاده کنید. در بسیاری از موارد این روش می‌ تواند رطوبت را به طور کلی از فیلامنت دور نگه دارد. پیدا کردن نمگیرها بسیار ساده می‌ باشد و قیمت پایینی هم دارند.

● استفاده از کیسه خلاء

استفاده از این محصولات می تواند کمک کند که هوا و رطوبت را از فیلامنت‌ ها و مواد اولیه مورد استفاده برای ساپورت دور نگه دارید. کیسه‌ های خلاء که خریداری می‌ کنید باید حتما دارای شیر خلاء باشند تا با استفاده از جارو برقی بتوان هوای اضافه در آنها را با دقت خارج کرد. مورد بسیار مهمی که در زمان خرید کیسه خلاء باید در نظر داشته باشید این است که کیفیت آنها باید مناسب باشد و ترجیحا شیر استفاده شده برای آنها یک طرفه باشد تا به این صورت از ورود مجدد هوا به کیسه جلوگیری شود.

در ضمن کیسه‌ هایی که دارای دو زیپ هستند، می توانند عملکرد بهتری برای نگهداری فیلامنت داشته باشند، چون استحکام و دوام آنها بیشتر است. در زمان خرید کیسه خلاء حتما به یاد داشته باشید که ابعاد کیسه متناسب با فیلامنت باشد و از سوی دیگر سراغ محصولات با کیفیت و مستحکم بروید.

● استفاده از دانه‌ های سیلیکاژل برای جذب رطوبت

دانه‌های سیلیکاژل مواد جاذب رطوبتی هستند که در عمل کارایی بالایی دارند. استفاده از این محصولات در کنار روشی مانند کیسه خلاء می‌ تواند نتیجه نهایی را بهبود ببخشد و فیلامنت‌ ها را تا حد زیادی از رطوبت و هوا در امان نگه دارد. زمانی که از کیسه خلاء استفاده می‌ شود، تمامی هوا به صورت کامل خارج نشده و همین موضوع می تواند نتیجه نهایی پرینت سه بعدی را بعد از استفاده از فیلامنت تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل پیشنهاد ما به شما این است درون کیسه خلاء خود کمی از دانه‌های سیلیکاژل قرار دهید.

البته نباید فراموش کرد که این محصولات نیز معایبی به همراه دارند که عبارتند از:

1. بالا بودن قیمت آنها برای خرید مقدار کم (البته خرید عمده باعث می‌شود قیمت نهایی پایین‌تر بیاید.)

2. مات بودن ظاهر این محصولات باعث می‌ شود که نتوان به طور دقیق اشباع شدن آن‌ها را تشخیص داد.

یکی از مزایای دیگر دانه‌ های سیلیکاژل این است که بعد از یک بار استفاده امکان این را دارید که آنها را درون فر قرار دهید تا خشک شوند و دوباره از آنها استفاده کنید. در ضمن برای فهمیدن اشباع شدن این محصولات باید به تغییر رنگ آنها دقت کنید.

 

کپی رایت 2022 | همه محتوای سایت برای جهان 3D محفوظ می باشد.

Support