با ما در تماس باشید

021-55178292

پست الکترونیکی

info@jahan3d.com

جنس صفحه و چسب چاپگر سه بعدی

یکی از مهمتری عواملی که تاثیر بسزایی در کیفیت پرینت سه بعدی می گذارد جنس صفحه و چسب چاپگر سه بعدی می باشد ، به این دلیل که اگر کیفیت لایه اولیه پرینت سه بعدی به خوبی بر روی صفحه کاری چسبیده نشود کیفیت پرینت خوبی نخواهیم داشت و همچنین ممکن است در بعضی موارد قطعه کار از روی صفحه کاری جدا شود.

جنس صفحه و چسب چاپگر سه بعدی

ساخت قطعات در پرینتر سه بعدی با تکنولوژی fdm از لایه چینی فیلامنت (مواد مصرفی) که از نازل دستگاه خارج میشود بر روی صفحه کاری صورت می گیرد . جنس صفحه کاری را می توان از صفحات شیشه ایی و یا صفحه المینیوم و یا صفحه pcb انتخاب کرد. از نظر عملکردی هیچ تفاوتی با هم ندارند تنها تفاوت صفحات المینیوم و شیشه و pcb  در انتقال حرارت می باشد . نکته که باید بعد از اتمام پرینت سه بعدی و جدا کردن قطعه کار رعایت کرد این است که باید صفحه کار را از داخل چاپگر سه بعدی جدا کنید تا در حین جدا کردن قطعه کار به دستگاه اسیب وارد نشود.

چسب مخصوص پرینت سه بعدی

ساخت قطعه در پرینتر سه بعدی با تکنولوزی fdm از لایه چینی مواد مصرفی فیلامنت بر روی صفحه کاری انجام میگیرد. اگر بخواهیم پرینت سه بعدی را بر روی صفحه کاری به صورت مستقیم انجام دهیم فیلامنت یا مواد مصرفی که به صورت خمیری از نازل دستگاه خارج می شود به هیچ عنوان بر روی صفحه  کاری نمیچسبد به همین خاطر باید از یک لایه واسط بین صفحه کاری و مواد مصرفی استفاده کنیم تا قطعه کار در حال پرینت سه بعدی بر روی صفحه حرکت نکند .

جنس چسب نگه دارنده پرینتر سه بعدی

جنس چسبی که باید برای نگه داری قطعات بر روی صفحه کاری انتخاب کرد بستگی به جنس فیلامنت دارد از جمله متداولترین چسب ها در پرینتر سه بعدی را می توان حلال pla ،حلال abs  چسب ماتیک ،اسپری تافت، چسب پهن حرارتی ، و صفحه کپتون نام برد.

 

 

 

 

 

 

به فرض مثال اگر ما بخواهیم قطعه ایی از جنس pla  پرینت سه بعدی بگیریم نمی توانیم از حلال abs استفاده کنیم  وباید از حلال pla استفاده کنیم.

سوزن تمیزکننده نازل:

درمواقعی که مدت زمان طولانی از پرینتر سه بعدی استفاده نشده باشد به دلیل نشتن گرد و غبار درون نازل اکسترودر دستگاه باید قبل از پرینت سه بعدی نازل دستگاه تمیز شود . همچنین در مواقعی که از پرینتر سه بعدی استفاده زیادی شود اگر از تمیز کننده فیلامنت در ورودی فیلامنت به اکسترودر پرینتر سه بعدی استفاده نشده باشد به مرور زمان گرو غبار به همراه فیلامنت ورد نازل دستگاه شده و درون آن رسوب می کند و باعث جلوگیری از خارج شدن فیلامنت از نازل و در نتیجه متوقف شدن ادامه پرینت سه بعدی می شود.

روش تمیز کردن نازل پرینتر سه بعدی :

باید در ابتدا نازل دستگاه را به درجه حرارت ایده ال برسانیم  وسپس سوزن تمیز کننده را از قسمت ورودی و خروجی داخل اکسترودر کنیم و چند بار این کار را انجام دهیم و پس از هربار تکرار باید سوزن را تمیزکنید و بعد دوباره این کار را تکرار کنید سوزن تمیز کننده نیز بستگی به قطر سوراخ نازل در اندازه های (0.2 و0.3 و 0.4 و…..) میباشند.

شرکت جهان پویان علم و صنعت تمام خدمات و مشاوره مربوط به جنس صفحه و چسب چاپگر سه بعدی ، پرینتر سه بعدی و … را در اختیار شما قرار می دهد.

در صورت نیاز به هرگونه مشاوره با ما تماس بگیرید.

021-55178292                09124838507

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*